Ziya Osman Saba Eserleri ve Biyografisi

Ziya Osman Saba

Ziya Osman Saba 30 Mart 1910 tarihinde Osmanlı Devleti toprakları içerisinde bulunan İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Cumhuriyet Dönemi için oldukça önemli bir şair olmanın yanı sıra yazarlık ile de ilgilenmiştir. Ziya mahlası ile şiirlerinde yer almıştır. Yedi Meşaleciler olarak bilinen grubun önde gelenleri arasında yer alır. Şair olarak bilinir ancak kısa öyküleri ile de tarihte yerini almıştır.

Ziya Osman Saba Hayatı

Ziya Osman Saba babası açısından oldukça değer gören bir insan olarak dünyaya gelmiştir. Binbaşı rütbesini elinde bulunduran babası aynı zamanda Paris üzerinden ateşelik görevini de yerine getirmiştir. Henüz sekiz yaşında iken annesiz kalmış ve duygusallığı ile bunun kendisini etkilemesine izin vermiştir. Ömrü boyunca bu durum karşısında üzülmüş ve yazılarında bunu hep anlatmıştır. Henüz dokuz yaşında iken yatılı okula kaydolmuş ve liseden mezun olana kadar burada kalmıştır. Tarihler 1931’i gösterdiği zaman Galatasaray Lisesi’nden başarılı bir şekilde ayrılmıştır. İlk kez 1927 tarihinde şiir yazmaya başlamış ve kendi mahlasını kullanarak bunu okuyucuya sunmuştur. Servet-i Fünun içerisinde yazılarını kaleme almış, bu esnada Cahit Sıtkı Tarancı ile aralarında dostluk oluşmuştur. Hayatı boyunca bağlarını asla koparmamış ve birbirleri ile iletişim içerisinde kalmışlardır. Arkadaşı ile olan haberleşme aracı mektuplarını bir kitap içerisinde toplamış ve okuyucuya sunmuştur. 1982 yılında okulunda bulunan altı başka arkadaşı ile birlikte bir yazı kaleme almışlardır. Kaleme aldıkları yazıları yedi meşaleciler ismi verdikleri bir eser içerisinde toplu olarak halka sunmuşlardır. Kitap oldukça fazla ilgi görmüştür, bu nedenle kendisi dergi oluşturma konusunda adım atmış ve bir derginin kurucusu olarak görev almıştır.

Ziya Osman Saba Kariyeri

Ziya Osman Saba toplumun şiir anlayışını daima savunmuş ve arkadaş grubu içerisinde bu düşüncelere sahip olan tek kişi olmuştur. Bulunduğu dergi kapandıktan sonra başka bir dergi içerisinde yazılarını yazmaya başlamıştır. Varlık Dergisi onun için bir dönüm noktası olmuş, bütün yazılarını burası aracılığı ile okuyucularla buluşturmuştur. Ziya Osman Saba akrabasına duyduğu derin hisler ile herkese karşı çıkarak hayatını birleştirmiştir. Ancak evlendiği kişi sinir hastası bir insandır ve evliliği boyunca yazarı mutsuz etmiştir. 12 yılın ardından yazar hayata karamsar olarak yaklaşan birisi haline gelmiştir. 1936 yılında kazanmış olduğu Hukuk Fakültesi’ni başarı ile bitirmiş ve hayatına devam etmiştir. Askerlik görevini yerine getirmek için yine okuduğu şehirde kalmıştır.

Ziya Osman Saba üniversite okuduğu süre içerisinde bir gazetenin muhasebesinde görevli kalmıştır. Ardından bir banka üzerinde görev almış ve bu süre içerisinde boşanma işlemleri gerçekleşmiştir. 1943 yılı içerisinde kurdukları grubun ilk kitabı okuyucuya sunulmuş ve içerisinde toplamda 66 yazı yer almıştır. Banka içerisinde Rezzan Hanım ile tanışmış ve hayatlarını birleştirme kararı almışlardır. Bu kadın sayesinde şair kendisini hayata daha olumlu bakarken bulmuş ve iki evladı dünyaya gelmiştir. Bir müddet sonra Ankara’ya atanmış ancak burada mutsuz olmuştur. Memleketini özlemiş ve dönmek için işinden istifa etmiştir. Milli Eğitim Bakanlığı içerisinde çalışmış ve yazıların düzenlenmesinde görev almıştır. 1947 yılında ise ikinci eserini okuyucuya sunmuş ve yazarlık konusunda adım atmıştır. İkinci eseri, ilk eserinin üzerine eklenmiş şiirlerden oluşan bir kitap olmuştur. 1950 yılında ani bir şekilde kalp krizi geçirmiş ve diğer bütün işlerini bırakarak kitap yazmaya odaklanmıştır. Kalan hayatı boyunca bir yayınevi üzerinden eserlerini satarak para kazanmıştır. 29 Ocak 1957 tarihinde İstanbul’da yaşamını yitirmiştir. 1952 yılında ilk kez öykü kitabı okuyucuya sunulmuş ve öykü konusunda çok eser verememiştir. Ölümünün ardından iki ayrı eseri de okuyucu ile buluşmuş, ancak yazar bu eserlerinin basıldığına şahit olamamıştır.

Ziya Osman Saba Eserleri

 • Yedi Meşale
 • Sebil ve Güvercinler
 • Geçen Zaman
 • Nefes Almak
 • Bir Yer Düşünüyorum
 • Çocukluğum
 • İstanbul
 • Deniz Kıyısındaki Kulübe
 • Bir Oda Bir Saat Sesi
 • Mesut İnsanlar Fotoğrafhanesi
 • Değişen İstanbul

Related Post

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir