Ziya Gökalp Eserleri ve Biyografisi

Ziya Gökalp

Ziya Gökalp 23 Mart 1876 tarihinde Osmanlı Devleti sınırları içerisinde dünyaya gelmiştir. Yazar kişiliğinin yanı sıra siyaset ile de ilgilenmiştir. Zaza ve Kürt kökenleri bulunan şairin, aile kökenlerinin Suriye olduğuna dair yazılar vardır. Doğmuş olduğu Diyarbakır üzerinde birçok Kürt kökenli ailenin yaşadığına dair belgeler vardır. Ancak ilerleyen zamanlarda Türk olduğunu söylemiş ve Kürt kökenine sahip olmadığını ifade etmiştir. Ziya Gökalp’e göre ırk önemli değildir, kişinin hissettikleri onun ırkını belirler.

Ziya Gökalp’in Hayatı

1886 yılında Askeri Ortaokul’da eğitim almaya başlamış, bağımsızlık düşüncelerini burada benimsemiştir. Okulda olduğu süre içerisinde babası ölmüş ve bu durum onu oldukça etkilemiştir.  1890 yılında İslamiyet’i öğrenmeye başlamış ve derin İslamiyet dersleri öğrenmiştir. Okul okumak konusunda oldukça istekli olmasına rağmen yetersiz maddiyat nedeni ile memleketine dönmüştür. Lise sınıfında iken herkes padişahı öven sözler söylerken, kendisi milleti öven sloganlar atmıştır. Bu ifadeleri nedeni ile hakkında soruşturma açılmıştır. Okulu uzamış, bu nedenle okulundaki yaşamına son vermiştir. Farsça ve Arapça dersleri almaya başlamış ve kendisini geliştirmeye devam etmiştir. Fransızcanın yanı sıra tasavvuf ile de ilgilenmiş ve kendisini sürekli bir adım ileriye taşımayı amaçlamıştır. Bir dönem intihar etmeye çalışmış ancak başarısız olmuştur. Bu zamandan sonra kendisini bağımsızlık ile ilgili şiirler yazmaya adamıştır. 1898 yılında özgürlükçü düşünceleri sebebi ile bir derneğe katılmış ve hakkında hapis cezası çıkartılmıştır. Bir yıl boyunca nezarethanede kalmıştır. Ziya Gökalp serbest kaldıktan sonra sürgüne yollanmış ve memleketine gitmiştir.

Ziya Gökalp’in Kariyeri

 Ziya Gökalp memleketinde bir vasiyet üzerine evlilik gerçekleştirmiş ve dört çocuk sahibi olmuştur. 1908 yılı gelene kadar memleketinde memur görevleri gerçekleştirmiştir. Eşi oldukça varlıklı bir kişi olduğu için özgürlük çalışmalarına rahatça devam etmiştir. Telgrafhaneye el koymuş ve bu süre içerisinde olayların karışmasına yol açmıştır. Kendi düşüncelerini eserlerinde sürekli olarak anlatmış ve halk ile paylaşmıştır. İbrahim Paşa’nın insanlara göstermiş olduğu kötü davranışları yazmış olduğu bir eserinde detaylı olarak ele almıştır.

Peyman isimli bir gazete çıkartmış ve partiler içerisinde aktif bir şekilde rol almıştır. Liseler içerisinde yer alan Sosyal Bilimler dersinin müfredata girmesini sağlamıştır. Bu nedenle kişilerin öğretim hayatı içerisinde sosyal yaşam hakkında bilgi sahibi olmasını amaçlamıştır. Bir dönem felsefe dersleri vermiş ve bununla ilgiler yazılar yayınlamıştır. Bir Türk Devleti kurulmasını hedeflemiştir ve bunu yazısında anlatmıştır. Ziya Gökalp kendisine verilen Milli Eğitim’deki görevi reddetmiş ve yüksekokuldaki mesleğine devam etmiştir. İstanbul Üniversitesi içerisinde Sosyoloji Profesörü ünvanını alan ilk kişi olmuştur. Sosyoloji dersinin öğrencilere gösterilmesi konusunda çaba göstermiş ve başarılı olmuştur. Ziya Gökalp sürekli toplumsal çalışmalarına devam etmiş ve hastalığında da ara vermiştir. Dünya üzerinde klasikleşmiş eserlerin dilimize çevrilmesini ve herkes tarafından okunmasını istemiştir. 1924 yılında yaşamını yitirmiş ancak eğitim konusundaki katkıları ile unutulmamıştır.

Ziya Gökalp Eserleri

 • Felsefe Dersleri
 • Kuğular
 • Hars Ve Medeniyet
 • Üç Cereyan
 • Altın Destan
 • Kürt Aşiretleri Hakkında Sosyolojik Tetkikler
 • Türk Medeniyet Tarihi
 • Türkçülüğün Esasları
 • Doğru Yol
 • Türk Töresi
 • Altın Işık
 • Yeni Hayat
 • Türkleşmek, İslamlaşmak, Muasırlaşmak
 • Kızıl Elma
 • Limni Ve Malta Mektupları

Related Post

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir