Zeki Ömer Defne Eserleri ve Biyografisi

Zeki Ömer Defne

Zeki Ömer Defne 1903 yılında Çankırı’da dünyaya gelmiştir. İlköğretimini Çankırı’da gerçekleştirmiş, ardından Ankara’ya eğitim görmeye gitmiştir. Ankara Muallim Mektebi’nde eğitimini tamamladıktan sonra üniversitede eğitim almaya başlamıştır. İstanbul Üniversitesi’nde Edebiyat Bölümü’nü kazanmış ve bu bölümü başarı ile tamamlamıştır. İstanbul içerisinde birçok önemli lisede öğretmenlik mesleğini yapmıştır. Alman Lisesi ve Galatasaray Lisesi öğretmenlik yapmış olduğu önemli liselerden birkaçıdır. Son olarak Harp Akademisi’nde de öğretmenlik yapmış ve buradaki mesleğinden emekliliğe ayrılmıştır.

Zeki Ömer Defne’nin Kariyeri

Zeki Ömer Defne’nin ilk şiiri 1923 yılında bir dergi aracılığı ile okuyucu ile buluşmuştur. Yazar, geleneklerin dışına çıkmamış ve hece ölçüsünü şiirleri içerisinde kullanmıştır. Dergiler üzerinden okuyucuya hitap etmeye başlamış ve 1940 yılından itibaren birçok dergide görev almıştır. Sanat ve Edebiyat, Şadırvan, Çınaraltı, Ün ve Hareket yazılarının yayınlandığı dergiler arasında yer alır. 1969 yılında mesleğini aktif olarak yapmayı bırakmış ve emekliliğe ayrılmıştır. Emekliliğinin ardından Varlık Dergisi üzerinden daha fazla okuyucuya hitap etmeye başlamıştır.

Şiirlerinde konu olarak Anadolu’yu esas almış ve birçok ili övmeye başlamıştır. Ilgaz, Erzurum, Konya gibi illerin tanıtımı Türkiye’ye yapmıştır. Şiirlerinde oldukça güçlü bir anlatım hakimdir ve 1970 yılında eserlerini bir kitap altında toplamıştır. 1992 yılının Aralık ayında yaşama veda etmiştir.

Zeki Ömer Defne’nin Eserleri

  • Denizden Çalınmış Ülke
  • Sessiz Nehir
  • Kardelenler
  • Ilgaz
  • Orta Anadolu
  • Ziller Çalacak
  • Dede Korkut Hikayeleri Üzerinde Edebi Sanatlar Bakımından Bir Araştırma

Related Post

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir