Yusuf Hayaloğlu Eserleri ve Biyografisi

Yusuf Hayaloğlu

Yusuf Hayaloğlu,1953 yılında Tunceli’de gözlerini dünyaya açmıştır. Söz yazarlığı yapmakta olan Hayaloğlu, aynı zamanda resim çizebiliyor ve şiir de yazıyordu. İlk albümü olan “Ah Ulan Rıza” adıyla 1999’da piyasaya sürdü. Çok sevdiği ve kız kardeşinin eşi olan Ahmet Kaya’ya sözlerini yazıp verdiği “Giderim” adlı şarkı, yılın en iyi şarkısı ödülünü aldı.

Yusuf Hayaloğlu Kimdir?

Yusuf Hayaloğlu, söz yazarı olarak bilinse de şiire ve resim çizmeye de düşkün olarak da eserleri vardır. Tunceli’den bir sınavla İstanbul’da okumaya hak kazanan Hayaloğlu, kız kardeşinin Ahmet Kaya ile evlenmesinin ardından Ahmet Kaya ile 13 yıl sürecek bir iş ortaklığı yapmışlardır ve birçok kişiye göre bu evlilik, her iki ortağında hayatlarının dönüm noktası olmuştur . Ahmet Kaya ile yaptığı işlerden başarı ile ayrılınca diğer sanatçıların da dikkatini çekip, onlarla da çalışmıştır. Bu isimlerin başlarında Müslüm Gürses, Fatih Kısaparmak ve birçok ünlü sanatçı bulunmaktadır. Yılın şarkısı ödülünü alan “Giderim” adlı şarkı sözü Yusuf Hayaloğlu’na aittir.

Yusuf Hayaloğlu’nun Hayatı

Yusuf Hayaloğlu, Tunceli’nin Ovacık ilinde 15 Aralık 1953 yılında dünyaya gelmiştir. Ücretsiz bir yatılı olan sınavda Türkiye’de ilk 5’e girmiş (ikinci) ve Haydarpaşa Lisesi’ne girmeye hak kazandı ve İstanbul’da yatılı olarak okumaya başladı. Resim çizmekte de başarılı olan Yusuf, İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisine ressam olarak başvurur ve kabul edilir. Bir yandan da para kazanmak için matbaacılarda aksesuar ve takı tasarlıyordu. 1972 ‘de evlenmek için üniversitesinden ayrılmak zorunda kaldı. Askerliğini Konya, Burdur ve Bornova’da 2. Ordu Karargahında ressam olarak görev almış, askerliğini tamamladıktan sonra Elazığ’da muhabirlik işine başladı.

İstanbul’a yolu yine düşmüştü. Yusuf Güney ile tanışıp 3 yıl boyunca Güney Filmcilik adı altında senaryo, öykü, kartpostal ve afiş hazırlama görevinde çalıştı. 12 Eylül 1980 askeri darbesinden o da nasibini almıştı ve hapse atılmıştı. Çıktığında İstanbul’da ilk kez yaptığı matbaa işini bu sefer kendi açtığı atölyesinde müşterilerine resim grafik vb. işleri yapmaya başlar.

Hayatının büyük ölçüde değişmesine vesile olacak olay, kız kardeşinin Ahmet Kaya ile evlenmesinden olacaktır. Bu ortaklık 13 yıl gibi birçok başarılı işlere imza atacaklardı. Bu ortaklıkta “Adı Bahtiyar” , “Ayrılık Şarkısı” , “Hani Benim Gençliğim” , “ Başım Belada” gibi hala popülerliğini koruyan eserleri yaparak o dönemde büyük bir ses getirmiştir. Hayaloğlu sadece Ahmet Kaya ile çalışmayıp, birçok ünlüyle de döneminde parlatmasına vesile olmuştur. Bunlar Müslüm Gürses “ Şu Dağlarda Kar Olsaydım” , Ferhat Tunç “Sen Ağlama Yar”  ve İbrahim Tatlıses “Nankör Kedi” gibi projelerin sözleri de Hayaloğlu’na aittir.

İlk albümünü Ahmet Kaya’nın olaylı şekilde Türkiye’den ayrılmasıyla 1999 yılında “Ah Ulan Rıza” ismiyle piyasaya sürmüştür. 2002 yılında ise 48. Baskıya kadar ulaşılacak olacak şiir kitabını “Gözleri İntihar Mavisi” adıyla piyasaya sürecek. Üst üstte gelen abisinin annesinin ve Ahmet Kaya’nın ölümleri onun da psikolojik ve fiziksel sağlığını derinden etkileyecek. Fakat bu sanatına devam edemeyeceği anlamına gelmiyordu.

İkinci albümünü de piyasaya sürmesiyle, ilk albümü gibi ses getirdi ve bu da Kral Tv , Flash Tv gibi kanallarda program yapmasını sağladı. Bu programlar sırasında çeşitli yerlerde konser vermeye, sanatını yaymaya devam etti.

Akciğer Kanseri teşhisi konulan Yusuf Hayaloğlu, yatırıldığı hastanede 3 Mart 2009 yılında çoklu organ yetmezliği sebebiyle vefat etti. Vefatından sonra ailesi  tarafından düzenlenen  2 şiir kitabını 2020 yılında  yayımladı ( Dur…Ağlama Gözlerim- Gözleri İntihar Mavi ve Yüzüm Gece Yarısı)

YUSUF HAYALOĞLU ESERLERİ

Şiir Albümleri

2 tane şiir albümü yapmıştır.

 • Ah Ulan Rıza
 • Bir Acayip Adam

Şiirleri

 • Topal Sevda
 • Başım Belada
 • Biz Üç Kişiydik
 • Can Dostum
 • Dağlarda Kar Olsaydım
 • Ceylan Seni Vuramam
 • Hangi Ayrılık
 • Hani Benim Gençliğim
 • Adı Bahtiyar
 • İşte Gidiyorum

YUSUF HAYALOĞLU’NUN KAZANDIĞI ÖDÜLLER

 • “Giderim” adlı parça, yılın şarkısı ödülüne hak görülmüştür .

Related Post

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir