Sabri Esat Siyavuşgil Eserleri ve Biyografisi

Sabri Esat Siyavuşgil

Sabri Esat Siyavuşgil Kimdir?

Sabri Esat Siyavuşgil 1907’de İstanbul’da doğmuştur. 6 Ekim 1968’de İstanbul’da vefat etmiştir. Psikolog çevirmen Türk yazar ve şairdir. Yedi Meşaleciler topluluğu kurucularından olan Sabri Esat Siyavuşgil psikoloji alanında akademik çalışmaları vardır. 1940’ten sonra Profesör olarak ömrünün sonuna kadar Öğretim üyeliği yapan Sabri Esat Siyavuşgil, Fransız şiirlerini Türkçeye çevirmiştir.

Sait Faik hikayelerini Fransızcaya çeviren Sabri Esat Siyavuşgil, Edmond Rostand’ın ünlü oyununa Türkçe çeviri yapmıştır. Buralarda felsefe eğitimi alan ve yurda döndükten sonra Gazi Enstitüsü felsefe öğretmenliği yapan Sabri Esat 1942 yılında İstanbul Üniversitesi’nde psikoloji profesörü oldu. Ömrünün sonuna da Öğretim üyeliği yapan ve bu şekilde de emekli olan Sabri Esat Siyavuşgil Türk Psikoloji Derneği Kulüp Başkanlığı da yaptı. 1927’de Güneş ve hayat dergilerinde yayınlanan ilk şiirleri ardından 1928’de Yedi Meşaleciler isimli şiir grubuna katıldı. Grubun çıkardığı 7 Meşaleciler isimli bir ortak kitap vardır ve bu kitapta Sabri Esat Siyavuşgil’in 14 tane şiiri vardır. Sadece 8 sayı çıkarabilen 7 Meşale dergisiden sonra da farklı dergilerde Sabri Esat Siyavuşgil şiirleri yayınlanmaya devam etti.

Sabri Esat Siyavuşgil Eserleri

Dergi kapanınca Sabri Esat siyavuşgil şiirleri Varlık dergilerinde ve Muhit dergilerinde yayınlandı. Hece ölçüsüyle dışavurumcu şiirler yazan Sabri Esat şiir yazmayı 10 yıl sürdürdükten sonra bıraktı. Varlık dergisinin 15 Ekim 1968 sayısı Sabri Esat Siyavuşgil’in özel basımıdır. Siyavuşgil’in eserleri genellikle zihniyet bakımından karışıktır. Odalar ve Sofalar, Psikoloji ve Terbiye Bahisleri, Tanzimatın Fransız Efkar-ı Umumiyesnde Uyandırdığı Yankılar, Karagöz, Folklor ve Milli Hayat, Roman ve Okuyucu gibi eserleri mevcuttur.

Aynı zamanda Sabri Esat Siyavuşgil’in Çocukta Dil ve Düşünce, Çocukta Hüküm ve Muhakeme Yeteneği, Anormal Çocuklar, Yeni Terbiyenin Prensipleri, Cephe Sohbetleri, Tepe, Değirmenimden Mektuplar, Aktörlük Hayatında Aykırı Düşünceler, Yeni Mabut, Tiyatro ve Bizler gibi eserleri vardır.

Yedi Meşaleciler den olan Sabri Esat Siyavuşgil Beş Hececilere tepki olarak ortaya çıktılar. Cumhuriyet döneminde ortaya çıkan Yedi Meşaleciler 1928 yılında yayınlanan Yedi Meşale adlı dergi ile adların duyurdular. Fransız edebiyatına örnek alıp izleyecekleri yolda yeni ufuklar açmayı hedefledikleri için böyle bir dergi çıkardıklarını dile getirirler. Edebiyattaki ilkelerin samimi canlı ve devamlı yenilik olarak açıklanabilir.

Related Post

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir