Sabahattin Kudret Aksal Eserleri ve Biyografisi

Sabahattin Kudret Aksal

Sabahattin Kudret Aksal 25 Nisan 1920’de yılında doğmuş ve 19 Nisan 1993 yılında İstanbul’da vefat etmiştir. Sabahattin Kudret Aksal senesindeki şairlik ve yazarlık yapar. Cumhuriyet döneminde yaşamış olan Sabahattin Kudret 1937’de Işık Lisesinden mezun olmuştur. 1943-1948 yılları arasında İstanbul’da çeşitli liselerde felsefe dersleri öğrenimi vermiştir.

Sabahattin Kudret Aksal ilk şiiri 1938’de Varlık dergisinde yayınlanmıştır. Sabahattin Kudret Aksal’ın ilk öyküsü 1940’ da Küllük dergisinde yayınlanmıştır. Sabahattin Kudret’in ilk oyunu Evin Üstündeki Bulut 1948’de piyes olarak oynanmıştır. 1940’lardaki yeni edebiyat hareketi içinde yer alan Sabahattin Kudret günlük yaşamının küçük ayrıntıların arasında kaybolan bir şairi olarak adlandırılır. 1976 sonrasında ise fazlası ile yalın olan edebiyatına elden bırakmadan dilde derinlik arayan bir sürece geçmiştir. 2. Yeni hareketi yeni başlarken Garip Hareketinden uzaklaşıp İkinciye Yeni geçmiştir. Felsefe üzerine ve doğa insan ilişkileri üzerine bir yaklaşımı olan Sabahattin Kudret Aksal şiirlerinde kendi insanın gündelik ilişkilerini inceler çatışma dönemlerini inceleyen ve gündelik ilişkilerden doğan kendi tabiriyle saçmalıklarını kendi biçiminde inceler çeviriler ve sanat üzerine metinler yayınlanan Sabahattin Kudret Aksal 19 Nisan 1993 tarihinde İstanbul’da vefat etmiştir.

Sabahattin Kudret Aksal Eserleri

Sabahattin Kudret Aksal’ın şiirleri 1944 Şarkılı Kahve Güneşi, Duru Gök Elinde, Eşek, Çizgi, Şiirler, Zamanlar Bir Zaman Düşüyor, Buluşma, Bir Gün İstanbul, Bir Resimde Atatürk, Atatürk Anadolu’da, Anadolumuz, Ne Tuhaf gibidir. Sabahattin Kudret Aksal’ın öyküleri iki tanedir; Gazoz Ağacı ve Yaralı Hayvandır. Sabahattin Kudret Aksal aynı zamanda piyes yazarlığına da soymuştur. Evin Üstündeki Bulut, Bir Odada 3 Ayna, Tersine Dönen Şemsiye, Kahvede Şenlik Var, Kral Üşümesi, Sonsuzluk Kitabevi, Önemli Adam gibi piyes oyunları vardır. Aynı zamanda deneme yazan Sabahattin Kudret 1978’de geçmişle gelecek isimli bir denemesi bulunur.

Sabahattin Kudret Aksal Ödülleri

Sabahattin Kudret Aksal’ın ödülleri şöyledir; 1999 yılında İstanbul’u Dinliyorum isimli şiirinden olan ödülü vardır. 1955’te Sait Faik Hikaye Armağanı önüne layık görülmüştür. Yeditepe Şiir Armağanı ödülüne layık olduğu yıl 1981-1982 1987’de Avni Dilligil ödüllerine layık olmuştur 1994 Sedat Simavi ödülünü almıştır.

Related Post

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir