Rüştü Onur Eserleri ve Biyografisi

Rüştü Onur

Rüştü Onur, 1920 tarihinde hayata gözlerini açan Onur, hayatı çok kısa süren bir şair olup iz bırakabilmiştir. Kendisi gibi veremden ölen arkadaşı Muzaffer Tayyıp, ölümlerinden sonra yazdıkları şiirler birleştirilir ve öyle yayımlanır. Erken yaşta dünyadan göçüp gitmeseydi, adını tarihe altın harflerle yazan, her yerde konuşulan bir şair olabilirdi. Çünkü yazdıkları şiirler, gerçekten insanı derinden etkileyen şiirlerdir. Kendisi gibi şair ve en yakın arkadaşı olan Muzaffer Tayyip ile şiirleri ölümlerinden sonra okuyucuların huzuruna sunulmuştur.

RÜŞTÜ ONUR KİMDİR

Rüştü Onur 1920 tarihinde hayata gözlerini açmıştır. Babası köylerde öğretim görevlisidir. Ailenin ilk oğludur. İlköğretimini 1933 tarihinde tamamladıktan sonra Kastamonu’nda ortaöğretimini Zonguldak’ta devam ettirir. Okumayı çok sevdiği halde amansız hastalık Onur’u bulur.

Hastalığa yakalandığı üzere okuluna 2 dönem devam edemez. Ertesi sene başlasa da eski hevesini kaybettiğinden devam etmedi. Ereğli Kömür İşletmeleri’nde muavin olarak görev yapmaya başladı.

1941 ve 1942 yılları arasında hayatı iş ve hastane arasında gidip gelerek geçti.

Arkadaşı Muzaffer Tayip ile çeşitli dergilerde eserlerini okuyuculara sundular.

İstanbul’da tanıştığı Mediha Sessiz ile evlendi ancak bu evlilik acı sonlandı.

RÜŞTÜ ONUR HAYATI

Rüştü Onur, 3 Ağustos 1920 yılında Zonguldak’ta dünyaya gözlerini açtı. Babası köy okullarında öğretim görevlisi olarak çalışıyordu. Ailenin ilk çocuğu olan Rüştü Onur, Köyde tamamladığı İlkokulu, ortaöğretime Kastamonu’nda başlayıp Zonguldak’ta devam etti.

Ömrünü bitiren hastalık olan vereme bu yıl kapılmıştı ve bu eğitimini dondurmasına sebep oldu. Geçen bir yılın ardından tekrar eğitim görmeye devam etme fırsatı geldi fakat bu sefer okumak için hevesi kaçmıştı ve okulu bırakarak memur muavini olarak çalışma hayatına atıldı.

1941-1942 yıllarında hastalığı iyice şiddetlendi ve artık bu yıllarda hayatı işten- hastaneye gidip geldi.

Yakın arkadaşı Muzaffer Tayyip ile çeşitli dergilerde şiirlerini okuyuculara sunmuştur.

Sağlığı git gide berbat hale gelince İstanbul’a gelerek Heybeliada’da tedavi görmeye başladı.

İstanbul -Zonguldak güzergahında ilerleyen vapurda Mediha Sesszi adlı kadınla tanıştı.Bu kadın Liseyi bitirdiği sene Karabük Demir Çelik Fabrikasının açtığı memuriyet imtihanını kazanarak Karabük’te bir süre görev yaptı. Karabük’te sağlığını kaybeden Mediha, hastalığının sebebi bulunamayınca İstanbul’un yolunu tutmuştur. Burada tedavi gördükten sonra taburcu edilmiş fakat hastalığı iyice kötüye doğru gitmiştir. Hastalığına karın zarı iltihabı konulan Mediha için artık sayılı günler vardı. Bu süre zarfında Rüştü Onur ile evlendi.  Bu evliliğin kısa süreceğini bilen iki insan, bunun nasıl bir hissiyat olduğunu öğrenmek için her ikisi de kabul etmiştir. Çok geçmeden vefat eden Mediha ve onun acısına dayanamayıp iyice hasta olan Rüştü Onur, 2 Aralık 1942’de hayata gözlerini son kez yumdu. Rüştü Onur, hastalığından dolayı hayatının kısa süreceğinin bilincindeydi ve bunu eserlerinde de kaleme aldı. Arkadaşı olan Muzaffer Tayyıp’te bu amansız hastalığa yenik düştü ve bu iki genç şairin eserleri derlenip, yayımlandı.

Ölümünden sonra adına şenlikler düzenlenmekte

Elveda adlı eseri Süreyya Akkaş tarafından bestelenip, söylendi

2013 yılında Yılmaz Erdoğan’ın yazıp yönettiği Kelebeğin Rüyası adlı filme arkadaşı ile konu olmuştur.

Şairin çıkarmak isteyip çıkaramadığı birçok şiir, farklı şairler tarafından derlenip piyasaya okuyucuların huzuruna sürüldü

RÜŞTÜ ONUR ESERLERİ

1-) Memnuniyet

2-) Denize Serenad

3-) Sen Varken

4-) Nasip

5-) Şair Leyla Sokağı

6-) İtiraf

7-) Hülasa

😎 Nasıl Geçmişti

9-) Öldükten Sonra

10-) Benden Size

11-) Gramer Dersi

12-) Kan

13-) Rüştü’den Gelen Mektup

RÜŞTÜ ONUR’UN ÖDÜLÜ YOKTUR.

Related Post

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir