Roni Margulies’in Hayatı Eserleri ve Biyografisi

Roni Margulies

Roni Margulies, 5 Mayıs 1955 yılında muhteşem şairleri içinde barındıran İstanbul’da doğdu. Türk asıllı bu yazar baba tarafından Aşkenaz Yahudilerindendir. Annesi ise Sefarad Yahudi kökünden gelen Roni Margulies Türk, troçkist görüşlüdür. Bu görüşü savunmasıyla birlikte birçok eser çıkardı. Roni Margulies hayatı boyunca birçok iş kimliğine bürünmüştür. Bunlar; gazeteci, yazar, çevirmen ve şairdir.

Roni Margulies şu anki edebi kimliğinin oluşmasını geçmiş yıllarda okuduğu Robert Koleji sayesinde elde etti. Bu okuldan mezun olduktan hemen sonra İngiltere’ye gitti. İngiltere’de farklı farklı üniversitedeler de çok kaliteli eğitimler aldı. Aslında yazarlık kimliğinin dışında Roni Margulies iyi bir iktisatçıdır. İngiltere’de okuduğu okulların hepsinde iktisat temelli eğitimler yer alır. Hatta iktisat üzerinden birde doktora yaptı. Dönemindeki yaşadığı, hissettiği ve benliği doğrultusundan bu kimlikten kendini soyutlayarak şairliğe adım attı. Bu kararının ardından Margulies, İngiltere’den Londra’ya taşındı. Roni Margulies’in aldığı bu ani karar hayatında aldığı en büyük kararlardan biri oldu.

Yahudi asıllı olan Roni Margulies dininin görüşlerine aykırı olarak Siyonizm karşıtı ve devrimci bir yapıya sahiptir. Roni Margulies, şairlik namına ilk şiir kitabını 1991 yılında hayata geçirdi. Ardından 5 tane daha şiir kitabı çıkaran Margulies toplam 6 tane şiir kitabı yazmış oldu. Bunun yanı sıra şiirlerden derleyip çevirdiği kitaplardan 4 tane oluşturdu. Bunlarla sınırlı kalmayan Roni Margulies çocukluk anıları, siyasi tercümeler ve edebiyat gibi farklı alanlarda da çok sayıda dergiye makale yazdı. Roni Margulies yazılarında tarih ve siyaset barındırmasının sebebini okuduğu bölüme bağlandığını dile getirdi. 2002 yılında Margulies, farklı bir eser ortaya koyarak şiir ödülünü hak etti. Saat Farkı olarak adlandırılan eser Margulies’e Yunus Nadi Şiir Ödülü’nü kazandırmada büyük rol oynadı.

27 Ağustos 2009 yılında Beyoğlu’nda gezerken dört tane Sol Parti üyesinin saldırısına uğradı. Bu saldırı boyalı bir şekilde gerçekleşti. Bu konuyla ilgili gerekli açıklama Sol Parti başkanından geldi. Sol Parti başkanı Alper Taş, Margulies’e saldıranların parti üyesi olduğundan emin olunması gerektiğini söyledi. Eğer Sol Parti üyesi olduğu belirlenirse gerekli yaptırımları yapacağını dile getirdi. Birkaç gün sonra Sol Parti’nin resmi sitesinden bir duyuru paylaşıldı. Bu duyuruda Roni Margulies’e yapılan eylemin haklı tarafları olduğu savunuldu. Paylaşılan yazıda en dikkat çeken yazıda suydu: “Uğruna bedeller ödenerek yapılan bu süreçte devrimcilere yönelik değerlerin kaybolduğunu savunuldu.” Bu provokatif ve saldırgan tutum değerlere yönelik olduğu için kendilerini haklı olarak gösterdiler.

Devrimci Sosyalist İşçi Partisine üye olan Roni Margulies köşe yazarlığı yapmak istedi. İstediğine ulaşan Roni, 2009 ile 2013 yılları arasında Taraf gazetesinde köşe yazarlığı görevini üstlenmiştir.

Roni Margulies’in Şiir Kitapları

  • Remzi Kitabevi tarafından 1991 yılında yayımlanan; Her Rind Bilir adlı şiiri kitabı
  • Korsan Yayınları tarafından 1992 yılında yayımlanan; Gün Ortasında adlı şiiri Kitabı
  • Yapı Kredi Yayınları tarafından 1994 yılında yayımlanan; Mağrur Olma Padişahım adlı şiir kitabı
  • Yapı Kredi Yayınları tarafından 1996 yılında yayımlanan; Bilirim Niye Yanık Öter Ney adlı şiir kitabı
  • Adam yayınları tarafından 2000 yılında yayımlanan; Elsa adlı şiir kitabı
  • Adam Yayınları tarafından 2000 yılında yayımlanan; Uzaklıklar adlı şiir kitabı
  • Adam Yayınları tarafından 2000 yılında yayımlanan; Saat Farkı adlı şiir kitabı

Anı

Adam yayınları tarafından 2000 yılında yayımlanan; Gülümser Çocukluğum Ardımdan adlı anı kitabı

Çeviri

Adam Yayınları tarafından 1987 yılında yayımlanan; Ted Hughes – Seçilmiş Şiirler adlı çeviri kitabı

Adam Yayınları tarafından 1990 yılında yayımlanan; Philip Larkin – Seçilmiş Şiirler adlı çeviri kitabı

Oğlak Yayınları tarafından 1996 yılında yayımlanan; Yehuda Amihay – Seçilmiş Şiirler adlı çeviri kitabı

Yapı Kredi Yayınları tarafından 1998 yılında yayımlanan; Doğum günü Mektupları, Ted Hughes adlı çeviri kitabı

Deneme

2006 yılında yayımlanan; Bugün Pazar Yahudiler Azar adlı deneme

 

Related Post

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir