Necip Fazıl Kısakürek (1905-1983)

Necip Fazıl Kısakürek

     Necip Fazıl Kısakürek, 1905 İstanbul doğumludur. İlköğretim ve ortaöğretimini İstanbul’da yaptıktan sonra Pariste okumaya gitmiştir. Necip Fazıl, birçok makale, oyun, eleştiri… yazısı yazmasına rağmen onu ön plana çıkaran yazdığı şiirler olmuştur. Şiirlerinde mistik bir hava olan Necip Fazıl, 1983 yılında hayatını kaybetmiştir.

Necip Fazıl Kısakürek Kimdir

Asıl adı Ahmet Necip Fazıl Kısakürek’tir. Türk roman, şiir, oyun yazarı ve düşünürdür. Yazdığı ilk şiirlerini Yeni Mecmua dergisinde yayınlayan Kısakürek, 24 yaşında çıkardığı şiir kitabı Kaldırımlar ile sesini duyurmaya başlamıştır. 1978 yılına kadar edebiyat ve islam düşüncesi alanında çalışmalarını sürdürmüştür.

Necip Fazıl Kısakürek’in Hayatı

Necip Fazıl Kısakürek, 26 Mayıs 1905 yılında İstanbul’da doğmuştur. Annesinin adı Mediha, babasının adı Abdülbaki Fazıl’dır ve Maraşlılardır. 4 yaşındayken dedesinden okuma dersi alan Kısakürek, daha sonra da babasından dini eğitim almıştır. İilkokul ve ortaokul eğitimini ise İstanbul’da mahalle mektebinde tamamlamıştır. Eğitim hayatında faklı sebeplerden dolayı sıklıkla okul değiştirmek zorunda kalmıştır. Bu süreçte hocası olarak Yahya Kemal ile tanışmıştır. Şiir yazmaya 17 yaşındayken annesi Mediha hanımın ısrarı üzerine başlamıştır. Şiire olan ilgisi sürekli artmaya başlayan Necip Fazıl haftalık bir dergi çıkarmaya başlamıştır. Bu derginin adı Nihal’dir.

1921 yılında felsefe eğitimi almaya başlamıştır. Felsefe eğitimi aldığı süreçte birçok ünlü edebiyatçıyla tanışmıştır. Bu sayede Yeni Mecmua dergisinde de şiirlerini yayınlamaya başlamıştır. 1924 yılında kazandığı bursla yurt dışına okuma gitmiştir. Türkiye’ye geri döndüğünde farklı bankalarda görev yapmaya başlamıştır. Bankada görev yaptığı sırada şiir yazmaya da devam etmiştir. Çalışmayı ve üretmeyi bu kadar seven Kısakürek, 24 yaşına bastığında şiirlerinin derlenmesinden oluşan Kaldırımlar isimli kitabını okuyucularına sunmuştur. Bu kitabı sayesinde halk arasında “kaldırımlar şairi” olarak bilinmeye başlanmıştır. 1934 yılında kadar sadece yazdığı şiirlerle ünlenen Kısakürek, bu yıldan sonra tanıştığı birkaç ilahiyatçı sayesinde islamcı görüşlerini de kamuoyu aracılığıyla okuyucularına sunmaya başlamıştır. Bunu Büyük Doğu Dergisiyle yapmış ve derginin önde gelen isimlerinde biri olmayı başarmıştır. Din ve siyaset üzerine olan düşüncelerini gazete dergi gibi araçlarla halka duyurmaya çalışmıştır. Milli Türk Talebe Birliği, Necip Fazıl’ın düşüncelerini desteklemiş ve sahiplenmişlerdir. Dergide yazdığı yazdılarda dönemin hükümetini eleştirdiği için Kısakürek’e davalar açılmıştır. Dergi bu davalar nedeniyle sürekli açılıp kapatılırken Necip Fazıl da bu davalar sonucu hapishaneye girmiştir.

Necip Fazıl Kısakürek’in şair yönü ön planda olsa da; fıkra, makale, tarih, oyun, eleştiri, biyografi ve hikaye türlerinde de birbirinden farklı eserler vermiştir. Edebiyat hayatında ilk olarak halk şiiriyle birlikte Batılı şiirler üretirken olgunluk döneminde şşiirlerinde mistik bir hava hakim olmaya başlamıştır. İlk yazdığı şiirlerde ölçü, kafiye ve diğer biçim kurallarını ön planda tutarken daha sonra yazdığı şiirlerde ise ön plana çıkan şey duygu düşüncelerini etkili bir mistik havayla kaleme alması olmuştur. Üretkenliğini hiç bırakmayan Kısakürek’in şiirlerinın biçimi ve içeriğinin basmakalıp olmamasıyla birlikte yazdığı oyunlarda da çağdaş insanın bunalımını, içsel sıkıntılarını ve yalnızlığını net bir şekilde gözler önüne sermektedir. Necip Fazıl’ın her yönüyle Türk edebiyatına sağladığı katkının yadsınamaz olduğu bir gerçektir. 1980 yılında, Türk Edebiyetı Vakfı Kısakürek’e “şairlerin sultanı” ünvanı layık görülmüştür. Adeta bir eser makinası olan Kısakürek, geri de bıraktığı onlarca eser ve düşüncelerinden sonra 1978 yılında yayın hayatını noktalamış, 1983 yılının Mayıs ayında da hayata gözlerini kapatmıştır.

 Necip Fazıl Kısakürek’in Eserleri

Şiirlerim (1979),   Ben ve Ötesi (1932), Tohum (1935), Bir Adam Yaratmak (1938), Çerçeve (1940), Para (1942), Müdafaa ( 1946), Çöle İnen Nur (1950), Çile (1974), Künye, Sabır Taşı, Nam-I Diğer Parmaksız Salih, Reis Bey, Moskof (1973), Sonsuzluk Kervanı (1955), Edebiyat Mahkemeleri (1997), Bayram, O ve Ben, Ahşap Konak, Birkaç Hikaye Birkaç Tahlil, Son Devrin Din Mazlumları (1969), Öfke ve Hiciv (1988), Hesaplaşma (1985), Ruh Burkuntularından Hikayeler, Kaldırımlar (1928), Ata Senfoni, Peygamberler Halkası, Yolumuz, Halimiz, Kanlı Sarık (1970),  Çaremiz (1977),Hitabeler (1975), Yılanlı  Kuyudan, Hazret (1964), Bekleyen, Püf Noktası (200), Örümcek Ağı (1925), Hücum ve Polemik (1992)

Necip Fazıl Kısakürek’in Aldığı Ödüller   

1981 Milli Kültür Vakfı Armağanı

1982 Üstün Hizmet Ödülü

Related Post

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir