Mustafa Seyit Sutüven Eserleri ve Biyografisi

Mustafa Seyit Sutüven

Mustafa Seyit Sutüven 1908 yılında Edremit’te doğmuş döneminin ünlü şairlerinden biridir. Şiirlerinde aruz, hece vezni ve serbest nazımdan koşmaya türün de şiirler yazmıştır. Aynı zamanda bir şiir tarzına ve akıma bağlı kalmamıştır. Halk şiirini, Yunan mitolojinden aldığı yardımlarla harmanlayarak yazmıştır.

Mustafa Seyit Sutüven’in Hayatı

Mustafa Seyit Sutüven, 1908 yılında Edremit’te doğmuştur. İlkokul eğitimini 1921 yılında Edremit Numune İlkokulun da tamamlamıştır. Ortaokulu ise dışarıdan sınavlara girerek Balıkesir Akşam Lisesinde kendi çabalarıyla tamamlamıştır. Daha sonrasında ise babasından örnek alarak uzun yıllar ticaret işi ile uğraştı. Kırtasiye dükkânı işetti ve maden ticareti yaptı. Ticaretle uğraşmasına rağmen her zaman edebiyat karşı oldukça ilgisi olmuştur. Edebiyat ile olan ilişkisini devam ettirmek için genellikler İstanbul ve Ankara şehirlerine gidip gelmiştir. Hayatının bir zamanında Edremit Zeytinyağı Satış Kooperatif ‘ligin de müdürlük yapmıştır. Yönetim kurulu başkanlığı görevini ise İzmir Zeytinyağı Kooperatifin de yapmıştır.

1953 yılında Yücel Dergisin de ilk şiirini yayımlamıştır. Yazmış olduğu şiir eserlerini birçok dergi ve gazetelerde yayınlamıştır. Bu dergiler arasında Yeni Ses, Servet-i Fünun, Vralık, Yurt ve Dünya, Yeditepe gibi dergiler vardır. 1940 yıllarında Servet-i Fünun dergisin de yayınlamış olduğu şiirleri büyük ilgi görmüştür. Kaz Dağlarının o muhteşem görkemini heybetini kendisinde barındıran bir şiir yazmasını şairden isteyen Edremit Kaymakamı olmuştur.

1934 yılında İzmir den Edremit’e Atatürk geleceği öğrenildiği zamanlarda, o zamanın Edremit Kaymakamı görevini yapan Mithat Kemal Bey, Edremit ilçesi ve bölgesinin güzelliğini anlatacak bölgenin ünlü şairi olarak tanınan Mustafa Seyit den bir şiir yazmasını istemiştir. Bu istek üzerin Mustafa Seyit Sutüven, Sutüven şelalesinin yanına giderek Ocak ve Şubat aylarının soğuk zamanlarında şelalede uzun uzun zamanlar oturarak şiir yazıyor. Şiire daha sonra Sutüven adı veriliyor. En sevilen şiirleri arasında yer alıyor.

Uzun bir aradan sonra 1957 yılında Yeditepe ve Yeni Ses gibi dergiler de şiirlerini yayınlamaya tekrar başlıyor. Şiirlerini öne plana çıkarıp sevilmesini sağlayan en önemli özellik ise Yunan mitolojisini kullanmasıdır. Dili ustaca kullanıp özgün bir lirizm elde ediyordu. Bu özellikleri sayesinde o dm-önemin şairleri arasında tanınan isimlerinden olmuştur. Mustafa Seyit Sutüven öldükten sonra yazmış olduğu bitin şiir eserleri 1976 yılında Bütün Şiirler isimli bir kitapta toplanıyor.

Mustafa Seyit Sutüven’in en çok bilinen şiiri ise Sutüven şiiridir. Daha sonrasın da bu şiirin ismini soyadı olarak da kullanmaya başlamıştır. Mustafa Seyit, bu şiiri yazarken bazı edebi önem kesp eden kurallara ve akımlara bağlı kalmadan şiirin hareket akışına uyarak aruz, hece ve serbest vezin edebi kuralları bilhassa kullanarak yazmıştır.

Mustafa Seyit Sutüven 14 Ekim 1969 yılına İzmir de ölmüştür ve mezarı İstanbul Zincirlikuyu da bulunmaktadır. Şairin ölümü dahi duyulmaz. Öldükten on beş gün sonra bir dergide ünlü şiiri ile beraber ölüm haberi yazılır.

Hatta Cemal Süreya bir yazısında Mutafa Seyit için ‘tek şiirlik şair’ diye bahseder. Cemal Süreya’nın bahss ederek konu olduğu şiir ise Sutüven şiiridir. Fakat Mustafa Seyit Sutüven’in birçok ünlü şiiri de bulunmaktadır. Bu şiirler arasında yer almakta olan Orşilim Kızları, Erizgân, Şıpşıp, Kumaş, Tütün ve Kazdağı gibi yazarın ün kazandıran şiirleri barınmakta. İnci Enginün’e göre Mustafa Seyit, nevyunanîliktin en iyi şekilde temsil edenler arasında önde gelmektedir. Şiirin de lirizm yönü kuvvetli olan, halk şiirlerini Yunan mitolojisi ile harmanlayarak yazmıştır. Mustafa Seyit Sutüven’in yazmış olduğu şiirler dergilerde yayımlanmış fakat kitap haline o öldükten sonra getirilmiştir.

Mustafa Seyit Sutüven’in Eserleri

Şiirleri

  • Sutüven
  • Uzak
  • Kutup Yollarında

Kitapları

  • Bütün Şiirleri- 1976- öldükten sonra

Related Post

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir