Mustafa Şerif Onaran Eserleri ve Biyografisi

Mustafa Şerif

1927’de İzmir’de doğmuştur. Türk tıp doktoru, edebiyat eleştirmeni ve Türk bir şairdir. Şiir, eleştiri ve deneme alanlarında oldukça büyük emekler vermiş başarılı bir edebiyatçıdır.

Mustafa Şerif Onaran’ın Yaşamı

 1. Babası bir halı tamircisi olan Şerif Usta’dır ve 1927 yılında İzmir’de hayata gözlerini açmıştır. Çocukluğunu İzmir’de geçirmiştir.
 2. İzmir Namık Kemal Lisesi’nde öğrenimini tamamladı. 1948 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne askeri öğrenci olarak girmiştir. 1954 senesinde, mezun olmuştur. Gülhane Askeri Tıp Akademisi’nde ihtisasını, cerrahi alanda tamamladı ve sonrasında gastroenteroloji cerrahisi üzerine uzmanlık eğitimi almıştır. 1964 yılında binbaşı rütbesi ile ordudan ayrılmıştır ve Ankara’da Yüksek İhtisas Hastanesi’nde doktorluk yapmaya devam etti. 1993 senesinde kendi isteği doğrultusunda emekliye ayrıldı ve tüm zamanını edebiyata ayırdı.
 3. Edebiyata gençlik yıllarında yoğun bir ilgi besleyen Mustafa Şerif Onaran, ilk şiirini 1944 senesinde İstanbul’da yayımlamıştır. Edebiyata olan ilgisi giderek artan Mustafa Şerif Onaran, tıp öğrenimi gördüğü sırada ve okuduğu bölümden mezun olduktan sonra da edebiyat sevgisi giderek artmaya devam etmiştir. Bu sıralarda şiirlerini Fikirler, Varlık, Yücel ve Türk Dili dergilerinde şiirlerini yayınlamaya devam etti. 1944-1946 seneleri arasında Dergiler ve Değinmeler başlıklarının altında edebiyat değerlendirmeleri düzenledi ve bunları Cumhuriyet Kitap’ta yayımladı. Ben Bir İnsan isimli bir oyun yazdı. Rüştü Asyalı ile Nazım Hikmet şiirlerinden örneklemeler yaparak hayatını anlattı. Nazım Hikmet’e armağan edilen bu oyunda Nazım Hikmet’in yaşadığı dönemleri kısa kesitler biçiminde anlattı.
 4. 1980 yılı ve öncesindeki dönemlerde Türk Dil Kurumu’nda aktif olarak Yayın ve Tanıtma Kolu Başkanlığı görevini yaptı. 1986 senesinde ise “Unutulmuş Şiirler” isimli kitabını okuyucularıyla buluşturdu. 1990’lı senelerde Edebiyatçılar Derneği’nin başkanlığını yapmaya başladı.
 5. Sürekli olarak Varlık, Hece, Gösteri ve Cumhuriyet Gazetesi’nde yayınlanan kitap ekinde düzenli yazılar yayımladı. Sanat ve kültür evlerinde, radyo ve televizyonlarda edebiyat söyleşileri düzenledi. Çeşitli şiir izlenceleri ve yaratıcı yazarlık atölyelerinde eğitim verdi ve onlarla etkinliklere katıldı.
 6. 22 Mayıs 2013 tarihinde Ankara’da mide kanaması ile kaldırıldığı Ankara Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde 24 Mayıs 2013 tarihinde çabalara rağmen kurtulamadı ve hayata gözlerini yumdu. Mustafa Şerif Onaran’ın naaşı Ankara’da kılınan cenaze namazının ardından yine Ankara’da toprağa verildi.

Mustafa Şerif Onaran’ın Eserleri

Şiirler

 • Unutulmuş Şiirler

Oyun

 • Ben Bir İnsan

Biyografi

 • A’dan Z’ye Cahit Külebi

Derleme

 • Cahit Külebi’ye Saygı
 • Sapanca Şiir Akşamları

Mustafa Şerif Onaran’ın Aldığı Ödüller

 • Edebiyatçılar Derneğinden onur ödülü almıştır.

Related Post

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir