M. Sunullah Arısoy Eserleri ve Biyografisi

M. Sunullah Arısoy

M. SUNULLAH ARISOY KİMDİR?

1925-1989 yılları arasında hayat sürmüş Türk şair ve yazarıdır. Yaptığı çalışmaları ve verdiği eserleriyle edebiyatımızda önemli yer tutan isimlerden olan M. Sunullah Arısoy’un kim olduğunu daha iyi anlamak için hayatını ve eserlerini incelemek doğru olacaktır.

HAYATI

25 Mart 1925 yılında İstanbul Şile’de dünyaya gelmiştir. Çocukluk yıllarını babasının askeriyede yürüttüğü memuriyet görevi sebebiyle Anadolu’da geçiren Arısoy, ilkokulu Diyarbakır’da bulunan Süleyman Nazif İlkokulu’nda bitirmiştir. 1935 yılında ilkokuldan mezun olduktan sonra ise ortaokulu İstanbul Üsküdar Ortaokulu’nda tamamlamıştır. Ortaokulu da bitirdikten sonra Haydarpaşa Lisesi’nde lise öğretimine başlayan Arısoy, bazı sebeplerden ötürü çalışmak zorunda kalarak liseyi tamamlayamadan yarıda bırakmıştır. Bir süre iş hayatında bulunan Arısoy, lise öğrenimine daha sonraki yıllarda tekrar dönmüş ve tamamladıktan sonra memurluk yapmaya başlamıştır.

Memurluk hayatında öncelikle Ankara Sümerbank’ta ticaret şefi olarak çalışmıştır. Daha sonra Bilgi Yayınevi’nde memurluk yapmıştır. Yaptığı memurlukların yanı sıra hayatının belli bir döneminde öğretmenlik yaparak hayatını kazandığı da görülmektedir. Siyasi sebeplerden ötürü emekli olduktan sonra, Türk Tarih Kurumu Basımevi’nde müdür yardımcılığı da yapmıştır.

Memuriyet hayatının yanı sıra Türk edebiyatında anılan edebi yönüne bakacak olursak, Arısoy’un başta Garip ve İkinci Yeni akımlarından etkilendiği daha sonra biçim arayışlarına girdiği görülmektedir. Bu arayış sürecinde Divan Edebiyatı’na özgü gazel tarzı şiirler denediği ve halk şiirleri temalarından da yararlandığı görülmektedir. Türk dilini kullanım tarzıyla dikkat çeken Arısoy, kısa ve özlü anlatımlarının yanı sıra topluma dair gerçekçi yönlerle şiirlerini kaleme almıştır. Şiir dışında roman ve uzun anlatı türlerinde de eserler vermiştir.

Şiir’in resmi olarak hayatında yer aldığı ilk eseri Yücel Dergisi’nde, 1941 yılında yayımlanan şiiridir. Yayımlanan bu eseriyle Türk edebiyat dünyasında ilk kez sesini duyurmuştur. Yücel Dergisi’nin yanı sıra Dost, Türk Dili, Varlık, Pazar Postası ve Akis dergilerinde de yazıları ve şiirleri yayımlanmıştır. Yazılarının yayımlandığı dergilere ek olarak Ulus Gazetesi’nde de yazarlık yapmıştır. Başyazarlığını yürüttüğü Aktüalite dergisinde ise her hafta düzenli yazarlık yapmıştır. Tüm bu işlere ek olarak antoloji ve siyaset türlerinde de eserler vermiştir. Yani denilebilir ki M. Sunullah Arısoy şiir, roman, öykü, antoloji ve siyaset türünde eserleri bulunan Türk edebiyatının önemli şair ve yazarlarındandır. Arısoy, 19 Aralık 1989’da Aydın Söke’de hayata gözlerini yummuştur.

ESERLERİ

  1. Sunullah Arısoy’un eserlerine baktığımızda şiirlerinde toplumsal yanının ağır bastığı görülmektedir. İsmi en çok şiirleriyle anılan sanatçının şiir türünde verdiği eserleri şunlardır: Garipler Treni (1948), Muhteşem Kavga (1951), Mustafa Kemal Türküsü (1953), Yaban Mavisi (1956), Dışa Vuran Karanlık (1961), Yanlış Yaşadık (1970), Sabrın Gülü (1980).

Şiir dışında diğer türlerde verdiği eserlerden Karapürçek adlı eseri 1958 yılında yazdığı romanıdır. Tedirginin Biri adlı öyküsünü 1962 yılında kaleme almıştır. Antoloji türünde yazdığı eserler ise şu şekildedir: Yeni Türk Şiiri: Deste (1951), Türk Hiciv ve Mizah Antolojisi (1967), Türk Halk Şiiri Antolojisi (1995). Arısoy’un eserlerinde üslubunun somut ve destansı olduğu görülmektedir. Gerek şiirleri gerek düzyazılarında kullandığı üslup ve eserlerinde yer verdiği düşünce yapısıyla kendinden sonraki nesillere bıraktığı eserler bugün hala Arısoy ismini anmamızı sağlamaktadır.

  1. Sunullah Arısoy’un ölmeden önce son yıllarını Kuşadası’nda geçirmiş olması ve ölümünden sonra eşi Ülkü Arısoy’un çokça kitap bağışı üzerine kurulan kütüphanenin anısını yaşatmak ve Arısoy’un hatırasını kuşaklarca aktarmak adına, Kuşadası Eğitim ve Geliştirme Vakfı  (KEGEV) düzenli olarak şiir ödül töreni düzenlemektedir.

Related Post

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir