İlyas Tunç Eserleri ve Biyografisi

İlyas Tunç

İlyas Tunç 12 Haziran 1956 yılında Ordu’da dünyaya gelen Türk bir şairdir. İlyas Tunç’un Burcu ikizlerdir. Ortaöğretime kadar Ordu’da yaşamıştır. Ortaöğretimden sonra eğitim hayatının devamı için Ankara’ya yerleşmiştir. Ankara’da Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü İngilizce bölümünü okumuştur. 1980 yılında Ağlasun, Gölhisar, Çarşamba, Gümüşhane ve Sinop’ta okumuş olduğu İngilizce öğretmenliğini yapmıştır ve emekliye ayrılmıştır. Hayatını ve çalışmalarını Sinop’ta sürdürmüştür. Yazmış olduğu şiirler Kuzey, Damar, Biçem, Düşlem, Karşı Bahçe, Yazılı Günler, Varlık, Şiirlik, Akatalpa Poeticus, Pencere, Çevirmenin Notu, Kül, Sözcükler, Agora, Sincan istasyonu, Evrensel Kültür gibi dergilerde yayımlanmıştır. Şairimiz İngilizceden şiir çevirileri de yapmıştır ve bu çeviriler çoğunlukla Cumhuriyet kitap dergisinde yayımlanmıştır. Şairin çeviri yaptığı yazarlar; İngrid Jonker- Hıçlıgın Tanecikleri, Cai Tianxin- Durgun yaşamın şarkısı, Martin Espada-   Şairin paltosu gibi eserlerdir.

İlyas Tunç Ödüler

1994 yılında Ali Rıza Ertan, 1995 yılında Orhon Murat Arıburnu jüri özel ödülü ve Damar dergisi Çankaya Belediyesi’nden ise ilkbahar şiir ödülüne hak gösterilmiş ve ödülü almıştır.

İlyas Tunç Eserleri

İlyas Tunç lise düzeyinde 10. Sınıf Türk dili ve edebiyatı kitabında yazmıştır. Çağdaş Nijerya şiir antolojisi, sesler incelikler (arthop yayincilik 2008), itaatsiz portreler, Çağdaş Güney Afrika şiiri antolojisi, sözler kitabı karnaval (arthop yayincilik,2009) fetüs Günlüğü (pervaz Yayınları 2002) kül ve Kopuz (damar Yayınları 1995) kış bir alkış mıydı (Biçem Yayınları 1992), Savrulmalar (Ekin Yayınları 2004) bu eserler içerisinde İlyas Tunç en çok çağdaş Güney Afrika şiiri antolojisi eseri ile tanınmaktadır.

Related Post

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir