İhsan Topçu Kimdir? Eserleri ve Biyografisi

İhsan Topçu

1948 yılında Türkiye’nin kuzeyindeki Trabzon topraklarında hayata gözlerini açan İhsan Topçu, İlk okulunu Trabzon’da okuyan şair, lise eğitiminin yarısını Trabzon ve Kilis’te gören şair, Üniversite eğitimini İstanbul Üniversitesi’nde yaptı. Yüksek Lisansını da İstanbul Üniversitesi’nde yaptıktan sonra Diyarbakır, Bursa, Gemlik ve Kocaeli gibi yerlerde liselerde Edebiyat Öğretmenliği yaptı. Kocaeli Üniversitesinde yüksek makamlara geldikten sonra, aynı zamanda Şiir yamaya devam etti ve şiir kitaplarını çıkarttı. Kocaeli Üniversitesinde Şiir okulu adını verdiği bir etkinlik merkezinin kurulmasını sağladı. Şu sıralarda hala Kocaeli Üniversitesinde Türk Dili derslerini vermeye devam etmektedir. Aynı zamanda Kocaeli Üniversitesinde Şiir Bayramları adı altında bir özel gün başlattı. Bundan 2 yıl sonra da aynı okuma gününü, UNESCO başlatmıştı.

İhsan Topçu Kimdir?

İhsan Topçu, 1948 yılında dünyaya gelmiş ve Türkiye’de oldukça tanınan şairlerimizden birisidir. 1948 yılında Trabzon’da dünyaya gelen İhsan Topçu, ilkokul ve ortaokul eğitimlerini Trabzon’da tamamlamıştır. İlkokul ve Ortaokul eğitim hayatını bitirdikten sonra, Trabzon’da bir liseye başlamıştır. Fakat gelişen bazı durumlardan dolayı, Trabzon’dan Kilis’e taşınmak zorunda kalan Topçu ailesi, göç etmek zorunda kalmıştır. Lise Eğitimine Kilis’te bir lisede devam ettikten sonra Lise eğitimini de tamamlamıştır. Sonrasında eğitimine devam etmek isteyen Topçu, İstanbul Üniversitesi’nde Edebiyat Fakültesine girmiştir. Sonrasında Yüksek lisansını da bu üniversitede tamamlayan İhsan Topçu, Ülkemizdeki değerli şairler arasına girmeyi başarmıştır. Kocaeli üniversitesinde çalışma hayatına devam eden Topçu, birçok ödül almış ve oldukça önemli eserleri edebiyatımıza kazandırmış bir şairdir.

İhsan Topçu’nun Hayatı

İhsan Topçu, ülkemizde tanınan ve şiirleri oldukça sevilen bir akademisyen şairdir. Şu sıralar kariyerine Kocaeli üniversitesinde devam eden İhsan Topçu, 1948 yılında Türkiye’nin kuzeyindeki güzel şehirlerden birisi olan Trabzon’da hayata gözlerini açmıştır. Temel eğitimini Trabzon’da tamamlayan İhsan Topçu, Lisans öğrenimi için İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesine girmiştir. Ülkemize birçok eser kazandıran Topçu, Kocaeli Üniversitesinde Şiir Bayramı etkinliğini başlatmıştır ve her sene bu etkinlik tekrarlanmaktadır. Kocaeli üniversitesinde uzun yıllar çalışma veren İhsan Topçu, aynı zamanda ülkemizde şiire verilen önemin daha çok artmasını istemektedir. Bu şekilde Edebiyata daha çok yatkın nesil yetiştirmek istemektedir. Ülkemiz adına oldukça kaliteli eserler veren Topçu, aynı zamanda bizi ve kendisini gururlandıracak çok önemli ödüllere de sahip olmuştur. İhsan Topçu, aynı zamanda ülkemizde aldığı ödüller dışında yabancı ülkelerden de bazı ödüller almıştır. Bu ödüllerden dolayı, ülkemizi Yurtdışında da temsil eden bir şairimiz olmuştur.

İhsan Topçu’nun Eserleri

İhsan Topçu’nun yazdığı eserlerden en popüler olanlarını sizler için bu yazıda derledik. Bu yazıların içerisinde aynı zamanda köşe yazıları ve konuşmaları da vardır. İşte İhsan Topçu Eserleri;

  1. Perşembe Yazıları
  2. Gökyüzünü Yitiren Kuş
  3. Yarınsız Sayfaları Yırtıyorum
  4. Üçüncü Mevki Duygular

İhsan Topçu’nun Aldığı Ödüller

  1. Ş.Avni Ölez Şiir Ödülü
  2. 2013 Oğuz Tansel Şiir Ödülü
  3. 2012 M. Sunullah Arısoy Şiir Ödülü
  4. Hümanist Enternasyonal Şiir Onursal Ödülü

Related Post

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir