Hüseyin Yurttaş (1946-74 yaşında)

 Hüseyin Yurttaş

 Hüseyin Yurttaş, 1946 İzmir doğumlu bir şairdir. İzmir’de eğitimini tamamladıktan sonra öğretmen olmuştur. Öğretmen olarak farklı şehirleri dolaştıktan sonra şiir ve yazılarını çeşitli dergilerde yayınlamıştır. Daha sonra arkadaşlarıyla beraber Dönemeç isimli dergiyi çıkarıp eserlerini bu dergide yayınlamaya devam etmiştirka. Çocuklarla yakından ilgilenen Yurttaş, çocuklar için ders kitapları ve şiirler yazmıştır. Şiir, ders kitabı ve yazıları dışında Türk Edebiyatına bir kaç tane de tiyaro kazandırmıştır. Oldukça üretken olan Hüseyin Yurttaş, yaşı gereği emekliliğe ayrılıp bir köyde yaşamına devam etmeye karar vermiştir.

Hüseyin Yurttaş Kimdir

      Hüseyin Yurttaş, İzmir doğumlu öğretmen, şair ve yazardır. Eserleri 1960 sonrası döneme denk düşen Yurttaş, eserlerinde kullandığı toplumcu dil sayesinde diğer ikinci kuşak şairler arasında oldukça dikkat çekici bir konumda bulunmaktadır.

Hüseyin Yurttaş’ın Hayatı

      Yurttaş, İzmir/ Foça ilçesinde doğmuştur. İlkokul-ortaokul eğitimlerini tamamladıktan sonra parasız yatılı okuldan mezun olmuştur. Mezun oolduktan sonra öğretmenliğe başlayan Yurttaş, Anadolu’nun farklı köşeleri olan Van, İzmir, Amasya gibi illere bağlı köylerde görev yapmıştır. Bir süre sonra görevini bırakmak isteyen Yurttaş, 1983’te öğretmenlikten istifa etmiştir. İstifasını verdikten sonra edebiyat alanına yönelerek şiirlerini ve yazılarını yayınlamaya başlamıştır. Bu amaçla yayıncılık sektöründe çalışmaya başlamıştır. İzmir’de bir kaç okuma salonunun kuruculuğunu üstlenmiştir. Kaleminden çıkan ilk şiiri Değişen Ölü’dür. Bu şiiri ilk olarak Keşan Gazetesinde karşımıza çıkmaktadır. Anı türündeki eserlerinin Yeni Asır gazetesinde yayınlamıştır. Oyun türünde de eser veren Yurttaş’ın “Baskıyı Durdur Usta” isimli eseri Devlet Tiyatroları tarafından arşive alınan ancak henüz oynatılmamış oyunudur.

Aldığı öğretmenlik eğitimden ve çocuklara hitap etme konusundaki başarısından dolayı eserlerinde daha çok çocuklara yönelen Yurttaş, şiirlerle birlikte çocuk- ders kitapları ve denemeler de yazmıştır. TÖMER (Türkçe Öğretim Merkezi) tarafından hazırlanan ankette en başarılı on çovuk yazarı arasına girmeyi başarmıştır.  Bu eserlerini çeşitli gazete ve dergilerde yayınlamıştır. Kendisini basın ve yayıncılık alanında geliştirdikten sonra arkadaşlarıyla ortak olarak Dönemeç adıyla bir edebiyat dergisi çıkarmışlardır. Bu dersi, o dönemin İzmir’deki en uzun soluklu dergisi olmuştur. Eserlerinde toplumcu yönü öne çıkmıştır. Attila İlhan ve Yılmaz Gruda’dan etkilenen Yurttaş’ın eserlerinde İlhan’ın esintilerine sıkça rastlamak mümkündür. Yurttaş, 1994 yılında emekliliğini isteyerek İzmir- Foça’daki köyüne dönüp, emekli hayatı yaşamaya başlamıştır ve günümüzde halen orada yaşamaktadır.

Hüseyin Yurttaş’ın Eserleri

      Aşka Bahar Yetmez (2001), İlk İşim Uyanmak (1970), Aşkların Gizli Defteri (1998), Gelincik Günleri (1977), Uzun Yollar Yolcusu (1978), Kod Adı Mansur (1993), Kirli Tarih (1993), Çürüme (1986), Sevgiden Ötesi Cehennem (1995), Saklı Kimlik (2004), Dev ile Savaş (1977),        Konuşan Kukla (2002), Zurnacı Eşek ( 1987), Gülce Kızın Düşleri ( 1997), Neşeli Kukla( 1982),   Kıskanç Sinek ( 1987), Sucu Tülki ( 1987), Çakalın Dişleri (1987), Saribey (2002), Bir Sıcak Merhaba ( 1996), Bu Şehir, Bu Topraklar (1999), Aşka Bahar Yetmez (2001), İlk İşim Uyanmak (1970),  Çürüme (1986),   Ömrün Issız Günleri (2001), Kıyıdaki Tekne (2000), Öpüldünüz Efendim, Yıldız Baskını, Dar Sokağın Aşığı, Oradayım, Gecede Kanat Sesleri, Erken Ölüye Mektup, İzmir İçin Kenar Süsleri, Öptüm Çocukluğumu, Deniz, Anlat, Belalı Aşklar Gazeli.

Hüseyin Yurttaş’ın Aldığı Ödüller

Ceyhun Atuf Kansu Şiir Ödülü (1922)

Melih Cedet Anday Şiir Ödülü (2012)

Nevzat Üstün Şiir Başarı Ödülü (1980)

Cevdet Kudret Edbiyat Ödülü (1994)

Ömer Faruk Toprak Şiir Ödülü  (1982)

Yusuf Nadi Yayımlanmamış Şiir Ödülü (1993)

Related Post

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir