Hasan Sami Bolak Eserleri ve Biyografisi

Hasan Sami Bolak

Hasan Sami Bolak,1942 yılında Kayseri’de dünyaya gözlerini açar. Radyo ve televizyoncu olarak bilinse de birçok şiir, düzyazı ve gazetecidir. Almanca ve İngilizce ana dili gibi öğrenmiş ve bu diller üzerinde de kompozisyon yazıları yazmıştır. Kayseri’de il başkanlığı yapıp ve birçok gazete açıp, ülkenin radyo ve gazetecilikte gelişmesine katkıda bulunmuştur.

HASAN SAMİ BOLAK KİMDİR?

Hasan Sami Bolak, 10 Mayıs 1942’de doğmuştur. Kendisi Kayseri Lisesi’nden mezun oldu ve Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademi’sine kazanmayı hak etti. 1960 yılından itibaren gazetecilik yapmaya devam eden, ve doğup büyüdüğü Kayseri’de 5 tane ayrı gazete açtı. 1992-2004 yılları arasında 1 gün kesintisiz yayın yapan Star FM’in sahibi ve yöneticiliğini üstlendi. 12 Eylül 1980 darbesi öncesi Kayseri İl Başkanlığı yapmıştır (2 yıl).

HASAN SAMİ BOLAK’IN HAYATI

10 Mayıs 1942’de Kayseri ilinde dünyaya gelmiştir. Kayseri Lisesi mezunu ve ardından Ankara’ya İktisadi ve Ticari İlimler Akademi Sanayi Bölümünü okumak üzere gitti. 1960 yılında gazeteciliğe başlayarak hayatına gazeteciliği soktu. Askerliğini Menemen Tabur’unda başarıyla görevini tamamladı .Askerlikten sonra üniversitesinden mezun oldu. Kayseri Belediyesi’nde ilk Basın Yayın Müdürü olarak işine başladı. Basın Yayın Müdürü olduğu yıllarda Alparslan Türkeş’in partisi olan Cumhuriyetçi Köylü Millet Partisi ilk Kayseri teşkilatını kurulmasına öncülük etmiş ve bu olay işine son verilmesinin sebebi oldu. Memleketinde 5tane ayrı konularda olan gazeteleri kurdu.

2 Ekim1992 yılında Kayserinin ilk özel radyosu olan Star fm’in kurucusu oldu. Ve Kayseri’de birçok gazete ve televizyonlarda programlar hazırlayıp, yönetme görevini üstlendi.

Mavi Gömlekliler adlı eseri birçok kez tiyatroda canlandırıldı. Çeşitli dergilerde yüzlerce makale ve yazı yazdı. Yurtiçi ve yurtdışında siyası ve ilmi konular hakkında konferans vermeye gitti.

12 Eylül 1980 darbesi öncesi 2 yıl MHP Kayseri İl Başkanlığı görevini üstlendi. Kayseri Akşam Lisesi’nde öğretmenlik görevini üstlendi. Almanca ve İngilizceyi rahatlıkla konuşabiliyor.

1973 yılında memleketinde ilk ofset matbaayı,2005 yılında ise dijital olan ilk web ofset gazete baskı sistemini kurdu. Mevlüde Nevin ile evliliğinden olan Beyhan, Fatih ve Nihan adında üç çocuğu vardır.

HASAN SAMİ BOLAK’IN ESERLERİ

1-) Mavi Gömlekliler

2-) Ölümsüzler

3-) Kıbrıs, Bizim Kıbrıs

4-) Erciyes Bakışlı Güzel

Hasan Sami Bolak, henüz ödül almaya hak görülmemiştir.

Related Post

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir