Hasan Hüseyin Korkmazgil Eserleri ve Biyografisi

Hasan Hüseyin Korkmazgil

Hasan Hüseyin Korkmazgil, 1927 yılında dünyaya gözlerini açmıştır.  1948 yılında Adana Lisesi’nden mezun olmuş, Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü’ne gitmeye hak kazanarak orda da mezun olmuştur. Toplum için sanat felsefesini benimsemiş ve bu felsefeye göre şiirler yazmıştır.

HASAN HÜSEYİN KORKMAZGİL KİMDİR

Hasan Hüseyin Korkmazgil, 1927’de Sivas’ta dünyaya gelmiştir. Lise ve Üniversite öğretim hayatı bittikten sonra öğretmenliğe Göksun’da görev aldı fakat siyasi olaylar nedeniyle öğretmenlikten alındı, hapse atıldı. 1955-1960 yılları arasında inşaat işçiliği ve portre ressamlığı gibi birçok işte çalıştı. Çıkardığı Kızılırmak kitabı sebebiyle hakkında soruşturma açıldı, 3 yıla kadar hapis istendi fakat aklandı. Şiire ve sanata düşkün olan Hasan, yaptığı mizahi hikayeler nedeniyle birçok kez komünizm propagandası yaptığı sebebiyle davalar açıldı.

HASAN HÜSEYİN KORKMAZGİL HAYATI

Hasan Hüseyin Korkmazgil, 1927 yılında Sivas’ın Gürün ilçesinde gözlerini açmıştır. Hasan Hüseyin,1948 yılında Adana Erkek Lisesi’nden mezun olup, Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü’nü kazanıp, 1950 yılında mezun oldu. Öğretmenlik hayatı siyasi içerik ve propaganda yaptığı nedeniyle öğretmenlikten alındı, hapse girdi. 1955-1960 yılları arasında Sivas’ta inşaat işçisi, tabela ve portre ressamlığı gibi çeşitli bulduğu işlerde çalışmıştır.

1960’da Ankara’da yaşamaya başladı. Yerli bir dergide çalışmaya başladı (Akis). Az bir zaman olsa da Forum dergisinin sayfalarını yönetmeye başladı. Kızılırmak eseri nedeniyle hakkında soruşturma açıldı, 3 yıla kadar hapis istendi fakat bunlardan aklandı.

Şiirlerine liseden çağlarında yazmaya başlayan şair, ilk şiirini 1959 yılında bir dergiye çıkardı. Sadece şiir yazmıyor mizahi hikayelerde yazıyordu.

Hasan Hüseyin Korkmazgil,1983’te beyin kanamasından sonraki dönemde bitkisel hayata geçiş yaptı. 26 Şubat 1984’te vefat etti.

HASAN HÜSEYİN KORKMAZGİL ESERLERİ

1-) Acılara Tutunmak

2-) Kızılkuğu

3-) Oğlak

4-) Acıyı Bal Eyledik

5-) Kelepçemin Karasında Bir Ak Güvercin

6-) Koçero Vatan Şiiri

7-) Tohumlar Tuz İçinde

😎 Kandan Kına Yakılmaz

9-) Haziran’da Ölmek Zor

10-) Ağlasun Ayşafağı

Mizahi Hikaye

1-) Made in Turkey

2-) Bıyıklar Konuşuyor

HASAN HÜSEYİN KORKMAZGİL’İN KAZANDIĞI ÖDÜLLER

 

1-) Nevzat Üstün Şiir Ödülü

2-) Yeditepe Şiir Armağanı

3-) 1970 Sanat Başarı Ödülü

Related Post

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir