Gültekin Samanoğlu Eserleri ve Biyografisi

Gültekin Samanoğlu

Türk şair ve yazar olan Gültekin Samanoğlu’nun gerçek adı Gültekin Samancı’dır. 1948 yılı ve öncesinde şiir ve yazılarında Nur Fehmi Gültekin ismini kullanmıştır.

Gültekin Samanoğlu Kimdir?

 1. 2 Kasım 1997 doğumludur. Konya’da doğmuştur. Babasının memur olması nedeni ile Çumra’da Altınçeşme İlkokulu’nda okumaya başlamıştır. İlk öğrenimine Çumra’da başlayan Gültekin Samanoğlu, babasının tekrar tayini çıkması ile Konya’ya geri dönmüşlerdir. Üçüncü sınıfı okumaya burada devam etmiştir. İlköğrenimini Konya’da bitirmiştir.
 2. Gültekin Samanoğlu, edebiyata bu yaşlarda dedesinden ve ninesinden dinlediği masal ve hikayeler sayesinde ilgi duymaya başlamıştır. İlkokul sıralarındayken babasını kaybeden Samanoğlu, eğitim yıllarına büyük sorunlarla devam etmek zorunda kalmıştır. 1940 yıllarında ortaokula sorunlu olarak devam etmek zorunda kalan Gültekin Samanoğlu, birinci sınıfı Konya’da akraba yanında kalarak bitirdi. Ortaokul ikinci sınıfı ise İstanbul’da dayısıyla birlikte kalırken bitirdi. İstanbul’a yeni geldiği için ilk bir yılı oldukça zorlu geçen Gültekin Samanoğlu, kalbi hala babasının acısıyla sızlıyor olsa da İstanbul onun edebi açıdan ufkunu genişletmişti. 2. Dünya savaşı dönemine denk gelmişti. Hayatında ilk kez deniz, vapur ve tramvay görmüştü. Vesika ile alınan ekmekler, soğuk ve isli odalarda yaşamak, derslerin stresi ve anne-baba özlemi çekmek onu oldukça zorlamış ve incitmişti. Ortaokul eğitimi aldığı sıralarda Yahya Kemal ve Namık Kemal’e büyük hayranlık besliyordu. Şairlerin edebiyatı onu derinden etkilemişti. Çocuk hali ile geçtiği bu sıkıntılı dönemleri duygularında saklarken yazdığı şiirlere yansımasına engel olamadı ve duygu yüklü şiirler yazarken daha çocuktu.
 3. Ortaokulu bitirdiğinde Konya’ya geri döndü ve liseyi Konya’da okumaya karar verdi. Kuleli Harp Okulu’na kayıt yaptırdı. 1947 yılında Kuleli Askeri Lisesi’ne girdi. Ancak hevesi kısa sürede söndü çünkü asker olamayacağını düşünüyordu ve daha sonra bu işi yapamayacağına karar verdi. En sevdiği ders Edebiyattı. Babasını küçükken kaybettiği için oldukça zor şartlarda okumaya çalışıyordu. Ara tatillerde parasızlık ve soğuk hava sebebiyle ailesinin yanına gidemiyordu ve orada kalmak zorunda kalıyordu. Kimse kalmadığı için bütün tatilini okulun kütüphanesinde kitaplar okuyarak geçirmekteydi. Tatilini yalnız bir şekilde geçirirken biyografiler, hikayeler, romanlar ve şiir kitapları arasında geçirdi. Bu olay zaten edebiyata olan düşkünlüğünü iyice pekiştirip onu askerlikten çok edebiyatçı olmaya itti.
 4. Askeri okula devam ederken edebiyat aşkı ile yanıp tutuşmasına daha fazla karşı koyamaz ve edebiyat öğretmeni ile konuşur. Öğretmeni ise ona askeri edebiyat öğretmeni olabileceğini söyler. Bunun üzerine bir sevinç ile Dil Tarih Fakültesi’ne durumunu anlatan bir dilekçe yazar. Aldığı cevap ise ülkenin şu an subaya ihtiyacı olduğunu ve doktor, öğretmen ve hakim olarak sivil liselerden öğrenci alacaklarını söylemektedir. Bu cevap Gültekin Samanoğlu’nu oldukça üzer ve Harp okulunu bitirmeye karar verir.
 5. 1949 senesinde Harp okulunu bitirir ve yurdun birçok yerinde subay olarak görev yapar. Mesleği askerlik olsa da edebiyat ilgisi hala devam etmektedir. Çınaraltı dergisinde 1948 senesinde yayınladığı “ O Kadın” şiiri ile okuyucuların dikkatini üzerine topladı. Bu şiirden sonra birçok dergide şiirlerini yayınlamaya başladı.
 6. Asıl adı Gültekin Samancı’dır fakat şiirlerinde Gültekin Samanoğlu ismini kullanmış ve bu isimle tanınmıştır. Buna rağmen 1948 ve öncesinde bazı dergilerde şiirlerini yayımlarken Gültekin Samancı adını kullanmışlığı da vardır. O yıllarda askeri bir okulda öğrenime devam ediyor olması sebebiyle müstear bir imza ile şiir ve yazılarını yayımlamıştır.
 7. 1952’nin Mart ayında Frankfurt’a Amerikan Ordudonatım Okulu’na eğitim alması için gönderilir. Mecburi hizmetini bitirmesiyle 1959 yılında ordudan ayrılır. Basın Yayın Turizm Bakanlığında İç Basın Müdürü olur. Daha sonra çıkan kanunlar sebebiyle Basın İlan Kurumu’nun kuruluş işlemlerini yapmak adına beş kişilik bir kurula atanır hemen sonra ise Genel Kurulu’n Hükümet Temsilcisi olarak görev yapmaya başlar. 1967 yılına kadar Yönetim Kurulu’nda çalışır. 1967’de ise Genel Müdür Yardımcısı olur. 1973’e kadar bu görevi yaptıktan sonra Genel Müdür olur ve hayatının sonuna kadar bu görevi yapar. 11 Nisan 2003 senesinde hayata gözlerini yuman başaralı şair adına düzenlenen bir tören ile Karacaahmet Mezarlığı’na defnedilmiştir. Gültekin Samancı’nın iki çocuğu olmuştur.

Gültekin Samanoğlu’nun Eserleri

Şiirler

 • Alacakaranlık
 • Uzun Vuran Gölge
 • Her Şeyde Sen Varsın
 • Geceleyin Çiçekler
 • O Kadın

İnceleme

 • Cahit Sıtkı Tarancı
 • Kemalettin Kami Kamu – Hayatı, Sanatı ve Şiirleri

Gültekin Samanoğlu Aldığı Ödülleri

 • 1983 yılında Uzun Vuran Gölge şiir kitabı ile En İyi Kültür ve Sanat Eseri ödülünü almıştır.
 • 1988’de Son Kırk Yılın En Başarılı Gazetecisi Ödülünü kazanmıştır.
 • 1987 yılında ise Anadolu Basınına Üstün Hizmet Ödülüne layık görülmüştür.

Related Post

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir