Fethi Gemuhluoğlu Eserleri ve Biyografisi

Fethu Gemuhluoğlu

Fethu Gemuhluoğlu 1922yılında Kadıköy, Göztepe’de dünyaya gelmiş olan bir şiir yazarıdır. Şiir dışında roman yazarlığı ve aktivistliği ile de ön plana çıkmıştır.

Fethi Gemuhluoğlu Hayatı

Yazar dünyaya geldiği zaman resmi evraklarda Arapgir nüfusuna kayıt olmuştur. Ailesinin yüzyıllardır bu nüfusa kayıtlı olduğu belgeler ile ortaya çıkmıştır. Aslen Türkmen bir kökene sahip ailedir, yazarın babası 1891 yılında dünyaya gelmiştir. Mustafa Neşet Efendi evlenmeden önce İstanbul’a gelmiş ve bütün ailesi ile birlikte buraya gelmiştir. 1905 yılında İstanbul’a yerleşmiş olan bir ailenin evladıdır. İstanbul’daki süresinin dokuzuncu yılında Fatma Saniye Hanım ile hayatını birleştirmiştir. Aynı sene içerisinde askerlik görevi gelmiş ve savaşa katılmıştır. Toplamda yedi sene boyunca cephelerde savaşmış ve askerlik görevini yerine getirmiştir.

Fethi Gemuhluoğlu Haydarpaşa Lisesi’nden başarı ile mezun olmuştur. Ardından üniversite eğitimini yine yaşadığı şehirde almıştır. Hukuk Fakültesi mezunu olan yazar oldukça iyi bir şekilde dilini kullanırmış. Yazar için beyefendi lakapları takılır ve konuşmalarından özgü ile bahsedilirmiş.

Fethi Gemuhluoğlu Kariyeri

Fethi Gemuhluoğlu henüz 13 yaşında olduğu zaman bir tiyatro oyununu kendi kendisine oynamaya çalışır. Necip Fazıl Kısakürek’e ait eser, onun ilk kez sanatla buluşmasına neden olan yapıt olmuştur. Tek partili dönem içerisinde aktif olarak yer almış ve halkevlerinde düşüncelerini açıkça beyan etmiştir. Düşünce ve fikirlerini paylaşmak için yurtları tercih etmiş ve rahatça konuşmaya çalışmışlardır. Halkevlerine gelen henüz küçük kişiler bilgi sahibi olmak ister ve sorularını açıkça sorarlardı. Bir konferans esnasında milliyetçilik fikirlerini sert bir şekilde savunmuş ve Hamdullah Suphi Tanrıöver’e karşı bir cephe almıştır.

Henüz genç bir delikanlı iken görev aldığı halkevleri zaman içerisinde birer okul olur. Yeni buluşma yerleri artık bir kahvehane olarak belirlenmiştir. 1946 tarihinde ise Kültür Ocağı Derneği oluşturulur ve aktif bir şekilde görev almaya başlarlar. Dernek kurulurken askeri vazifesini yerine getirmesi gereklidir ve oradan ayrılır. Ancak vazife dönüşünde tekrar doğru bildiklerini savunmaya dönem eder. Bulunduğu dönem içerisinde birçok eylemde yer almış ve en ön safta bulunmuştur. Gençleri örgütlemiş ve doğru bildiklerini savunmalarını sürekli telkinlemiştir.

Fethi Gemuhluoğlu Eserleri

  • Dostluk Üzerine
  • Gerçek Olan Aşktır

Related Post

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir