Ercüment Behzat Lav (1903-1984) Eserleri ve Biyografisi

Ercüment Behzat Lav

Ercüment Behzat Lav, 1903 yılında doğmuştur. Tiyatroya ve şiire olan ilgisi onu şair yapmıştır. Türk edebiyatı Cumhuriyet döneminin toplumcu şairlerinden olan Behzat Lav, eserlerinde memleket meselelerini ve sınıf çatışmalarını sıklıkla işlemiştir. Şiirlerinin yanı sıra oynadığı oyunlar ve filmler sayesinde de halkın büyük beğenisini kazanmıştır. 81 yaşına geldiğinde ise, kaleme aldığı onlarca özgün eseri miras bırakarak hayata veda etmiştir.

Ercüment Behzat Lav Kimdir

İstanbul doğumlu Ercüment Behzat Lav, Türk şair, yazar ve öğretmendir. Eserlerini uyak ve kafiyeyle değil serbest ölçüyle kaleme almış, toplumcu gerçekçi bir şairdir.

Ercüment Behzat Lav’ın Hayatı

Ercüment Behzat Lav, 15 Kasım 1903 yılında İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Babası da kendisi gibi şair olan Hasan Sıtkı bey, askeriyede çalışırken Lav, ilkokula başlamıştır. Eğitim hayatına devam ederken Balkan savaşlarında babasını kaybeden şairle dedesi ilgilenmeye başlamıştır. İlkokul ve ortaokul eğitimini tamamladıktan sonra tiyatroyla ilgilenmeye başlamıştır. Tiyatro ve müzik dalında eğitim almak için dört yıllığına Almanya’ya gitmiştir. Cumhuriyet ilan edilince Türkiye’ye dönmüş ve tiyatro alanında çalışmalarına devam etmiştir. Tiyatronun yanı sıra çeşitli gazetelerde çalışmış ve okullarda Türkçe öğretmenliği de yapmıştır. 1930 yılında bir arkadaşıyla beraber Türk Akademi Tiyatrosunun kuruculuğunu üstlenmişlerdir. Bu dönemde bazı filmlerde de oynamaya başlayan Lav, Türk film tarihinde ilk olan, dudak dudağa öpüşme sahnesini canlandırmış ve tarihe adını yazdırmıştır.

Bir yandan tiyatroyla ilgilenirken bir yandan da edebiyatla ilgilenmeyi başarmıştır. Bir günün yarısını tiyatroda yarısını ise gazete ve dergilerde çalışarak geçirmiştir. Ercüment Behzat Lav, kendisini şiir yazmaya yönlendirenin büyük oranda dayısı olduğunu belirtmesine rağmen, babası ve dedesinin de şair olmasından oldukça etkilenmiştir.Eserlerinde ölçüye, kafiyeye, düzene şiddetle karşı çıkmıştır. Şiirin ölçüsüz bir şekilde yazılması gerektiğini savunmuş ve eserlerini de bu çerçeve etrafında ortaya çıkarmıştır. Bu yönüyle Türk edebiyatında serbest ölçüyü ilk kullananlar arasına ismini yazdırmıştır. Kaleme aldığı ilk şiirlerini önce S.O.S. daha sonra KAOS isimli kitabında toplamıştır. Şiirlerinde; dadaizm (kuralsızlık), fütürizm (gelecekçilik), kübizm  ve sürrealizm (gerçeküstücülük) gibi batı akımlarının etkisi görülmektedir. Eserlerinde hiç kimseden etkilenmeyen Behzat Lav, oldukça özgün şiirler yazmıştır. Çoğu şiirinde bu özgün tarzıyla memleket meselelerini ele almasıyla beraber, Türk edebiyatında ironik şiirleriyle de bu türün ilk temsilcileri arasında girmeyi başarmıştır.

Çalışmaktan ve yeni şeyler üretmekten asla yorulmayan Behzat Lav, daha sonra Ankara’da radyoculuk yaparken karşımıza çıkmaktadır. Uzun süre radyo ve televizyon alanında çalışmalarını sürdürdükten sonra İstanbul’a döner. Burada ise üniversitede Bale ve Tiyatro bölümlerini kurmayı başarır. Yaklaşık 11 yıl kadar bu bölümlerde öğretmen olarak görevini sürdürür. 1962 yılında buradaki görevini sonlandırarak Türk Edebiyatçılar Birliği’nde başkanlık görevini üstlenir. Yaklaşık 8 yıl da burada çalıştıktan sonra, bir dergi çıkarmıştır. 81 yıllık hayatını oldukça verimli geçirmiş ve bir çok alanda isminden söz ettirmiştir. Yazdığı eserlerle dilden dile dolaşmış ve televizyon/ radyo programlarıyla da gönüllere taht kuran Behzat Lav, 1984 yılının kasım ayında İstanbul’da hayata gözlerini kapatmıştır.

Ercüment Behzat Lav’ın Eserleri

 1. Altın Gazap
 2. Baba Evi
 3. O.S.
 4. Üç Anadolu
 5. Ruhül Kudüs
 6. Çiçek, Saksı, Badem
 7. Oynuyor Ay
 8. Kaos
 9. Zenci Şiirleri
 10. Mau Mau
 11. Mektup’tan
 12. Bir Şehir Var
 13. Karagöz Stepte
 14. Bir Kahramanın Midesi
 15. Bütün Eserleri
 16. Açıl Kilidim Açıl
 17. Senfoni
 18. Sihirli Değnek
 19. Meltemi Anlamak

Ercüment Behzat Lav’ın Aldığı Ödüller

Özgün bir cumhuriyet şairi olan Behzat Lav’ın aldığı, kayda geçen bir ödül bulunmamaktadır.

Related Post

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir