Ercişli Emrah Kimdir? Eserleri ve Biyografisi

Ercişli Emrah

Edebiyatımızda önemli bir yere sahip olan Ercişli Emrah, yazdığı şiirler ile ölümünün üzerinden uzun seneler geçmiş olsa da hala büyük bir sevgi ve saygı ile anılmaktadır. Halk ozanı Ercişli Emrah’ı gelin daha yakından tanıyalım.

Ercişli Emrah Kimdir?  Hayatı

Doğumu ve ölümü ile ilgili ne yazık ki bilgi sahibi olmadığımız Ercişli Emrah, 1930’lu senelere değin ne yazık ki tanınmıyordu. Daha sonralarda keşfedilen ve yazdığı eserler ile ölümü sonrasında saygı ve sevgi ile anılan şairin yazmış olduğu şiirleri Erzurumlu Emrah ile anmıştık bir zamanlar. Günümüze ulaşan bazı belgeler neticesinde tanımış olduğumuz Ercişli Emrah, bir halk ozanı olarak edebiyatımızda önemli bir yere sahiptir. Aşık bir halk türkücüsünün oğlu olarak dünyaya gelen Ercişli Emrah, hayatı boyunca bir yandan yazmış, bir yandan söylemiş tabi bu esnada sazını da hiç yanından ayırmamış. Eciş yakınlarında doğmuş ve büyümüş olan Ercişli Emrah’ın Karakoyunlu aşıklarından olduğu da bilinen gerçekler arasındadır. Fuad Köprülü’nün edebiyatımıza tanıtmış olduğu Ercişli Emrah, Murat Uraz’ın yaptığı araştırmalar dahilinde de edebiyatımıza iyice yerleşebilmeyi başarmıştır. Erzurumlu Emrah ile karıştırılan Ercişli Emrah, yapılan araştırmalar sonucunda bu karışıklığın ortadan kalkması ile halk ozanı olarak anılmaya başlanmıştır. Şiirlerini hece vezni ile söyleyen Ercişli Emrah, arz ölçüsünü de kullanmamaktaydı. Yüz elliden fazla şiir yazmış olan Ercişli Emrah’ın mezarının bugün Erciş’te olduğuna dair bilgiler vardır.

Ercişli Emrah’ın Eserleri

Edebiyatımıza değerli eserler vermiş olan Ercişli Emrah’ın başlıca eserleri şu şekilde sıralanabilir:

Şiir:

  • Seherde Uğradım Ben Bir Güzele
  • Bir Yiğit Gurbete Çıksa
  • Ağalar Gurbetten Geldim
  • Yüzbin Minnet İle Bağ Yetirdim
  • Tutam Yar Elinden Tutam
  • Yüce Dağların Başında

Yazmış olduğumuz bu yazımızda, edebi kimliği ile ses getirmiş ve güzel işler altına imza atmış olan Ercişli Emrah’ın hayatından kesitlere, eserlerine değin bilinmesi ve öğrenilmesi gereken değerli bilgilere yer vermeye çalıştık. Bir Türk insanı olarak; değerlerimize, edebiyatımıza, geçmişimize layığı ile sahip çıkmalıyız. Bilmeliyiz, görmeliyiz ve her daim öğrenmeliyiz, güzel yarınlarda görüşmek dileği ile…

Related Post

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir