Bülent Özcan Eserleri ve Biyografisi

Bülent Özcan

Bülent Özcan, 25 Şubat 1973 tarihinde Sarız/ Kayseri’de dünyaya gelmiştir. Aslen Kayserili olmasına rağmen eğitim ve öğretimini liseye kadar Gaziantep’te tamamladı. Özcan, eğitim hayatına Nottingham’da New Kolejde devam etti. Bülent Özcan,  Anadolu Üniversitesi İşletme Bölümünü 1995 yılında yarıda bıraktı. Gaziantep’te faaliyet gösteren Antep Ekspress, Lider ve Sizin Gazete’de sanat yönetmenliği görevini yaptı. Bülent Özcan, Gaziantep gazetesinde felsefe ve kültür üzerine bilgilendirici yazılar yayınladı. Özcan, Şok ve Doğan grup gazetelerinde yazı müdürlüğünü yaptı. Gaziantep’te birçok şiir sergisi düzenledi. Birçok insanla tanıştı ve eserlerini tanıttı.

Bülent Özcan’ın şiirleri Khazar Ahmetnijadi, Naser Feiz, Kadir Dilavemijad ve Hengameh Heidari tarafından Frasça ve Azerice dillerine çevrildi. İran’ın en önemli dergi ve gazetelerinde eserlerine yer verildi. Bülent Özcan’ın eserlerinin bir bölümü Suat Adalar’ın liderliğinde Ali Ekber Eren, Cihangir Bostancı, Birol Topaloğlu ve Gül Kansu tarafından bestelendi.

Bülent Özcan, toplumda oluşan toplumsal olaylara karşı duyarsızlığa tepki çekmek için Galata kulesinden tüm kitaplarını denize fırlattı. Gaziantep’te bir mezarlığa giderek tüm mezarların kenarına şiir kitapları bıraktı. Durumu meraklı insanlara ölülerinde şiire ihtiyacı var diye açıkladı. Bülent Özcan,  Londra’da çalışmaktadır.

Bülent Özcan’ın Ödülleri

 1. Bülent Özcan, Türkiye Çocuk Dergisi tarafından 1988 yılında Yılın Araştırmacısı seçildi.
 2. Sanata sağlamış olduğu katkılardan dolayı Bülent Özcan, Müzik Magazin dergisinde Onur Belgesi ile ödüle layık görüldü.
 3. İsveç’te Hümanist Enternasyonal öncülüğünde 1993 yılında Özel Ödülü’nü kazandı.
 4. Bülent Özcan, Bay Ajans’ın öncülüğünde ve Türkiye Dergisi’nin desteğiyle düzenlenen yarışmasında Barışın Şiiri ödülüne layık görüldü.

Bülent Özcan’ın Şiirlerinin Yayınlandığı Yerler

 1. Ana, Yunanistan
 2. Olay Gazetesi, İngiltere
 3. Aykırı Sanat, Yunanistan
 4. Demokratik Gündem Gazetesi, Almanya
 5. Gülpına, Yunanistan
 6. Wird, Almanya
 7. Şiir Defteri, Yunanistan
 8. Avrupa Gazetesi, İngiltere
 9. Damla, Yunanistan
 10. Dem Gazetesi, Almanya
 11. Kuzeysu, Yunanistan
 12. Öteki- Siz
 13. Şafak, Yunanistan
 14. Edebiyat Gündemi
 15. Kırk Merdiven
 16. Köşe Taşı, İngiltere
 17. Hürriyet Kelebek
 18. Berfin Bahar
 19. Müzik Magazin
 20. Çalı
 21. Hayat
 22. Ses

Bülent Özcan’ın Eserleri

Bülent Özcan’ın Türk edebiyatına verdiği çok önemli eserleri vardır. Günümüzde bile hala eserleri en çok okunanlar arasındadır.

 1. En Güzel Ben Ölürüm
 2. Aşk İnsana Kanatlar Verir
 3. Bağbozumu Ortak Betik
 4. Gelincik Tozları
 5. En Güzel Ben Ölürüm
 6. Gelincik Tozları

Related Post

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir