Barış Manço Eserleri ve Biyografisi

Barış Manço

Barış Manço, 1943 yılında İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Ona sadece sanatçı dersek ayıp etmiş oluruz. O her şeyden önce bizden biri, bizi anlayan bizim halimizi anlatmaya çalışan, günlük dertlerimizden yaptığı programlarla arındırmaya çalışan, hem şarkıcı hem besteci hem köşe yazarı ve sayamadığımız çoğu şey Barış Manço’da mevcut. Adı gibi barışı her zaman 1.planda tutan, ve bu amaç ,şarkılarına da yansıtan, “çocuklar bizim geleceğimiz “ söyleyip onlar için program yapan mükemmel bir insan. Kendisi gibi Sanatı da mükemmel, her şarkısı birbirinden anlamlı, ahenkli ve mükemmel yazılmış şarkılardır. Barış Manço’nun ilk bestesi ve eseri “Dream Girl” adlı bir şarkıdır.

BARIŞ MANÇO KİMDİR

2 Ocak 1943 yılında gözlerini dünyaya açan Barış Manço , hemen hemen hayatının her gününü  hizmet vermek amacıyla yaşayan, sanatın insana bürünmüş halidir. Söz yazarlığı ayrı kompozisyonlara konu olur, besteleri dillere destan TV programcılığı ile çocuklara neşe katan, kültür elçisi ve aynı zamanda Anadolu Rock kurucularının başında olan kişilerden biridir. Barış Manço Ana dili gibi Fransızca, Japonca ve İngilizceyi biliyordu. 200’den fazla şarkısı mevcuttur ve çoğu şarkısı yabancı dile çevrilip, yorumlanmıştır.

BARIŞ MANÇO’NUN HAYATI

Barış Manço, 2 Ocak 1943 yılında İstanbul’un Üsküdar ilçesinde dünyaya gözlerini açmıştır. Barış Manço, 1.Dünya Savaşı yıllarına denk geldiği için ailesi “Barış” adını koymuştu. 3kardeşi vardı.

3 yaşında annesi ile babasının ayrılığından sonra babasının yanında kalmaya başladı. İlk okula Kadıköy Gazi Mustafa Kemal İlkokulu’nda başladı ve eğitimini burada tamamladı. Galatasaray Lisesi’nde  okumaya başladı ve burada müziğe olan ilgisi arttı, babasının ölümünden sonra liseden ayrılarak eğitimini Şişli Terraki Lisesi’nde bitirdi. .

1959’da eski okuduğu lisede ilk konserini yaptı.

Barış Manço, öğretim hayatını yurtdışında sürdürmek isteyince grup dağıldı.

Barış Manço  ülkeye okulunu birincilikle tamamlayarak ve müzik alanında kendini geliştirerek geldi. 1971 Yılında Kurtalan ekspresi kurmak istemiştir.

1972 yılında Kıbrıs’a doğru hareket ederken asker kaçağı olarak yakalandı ve Belçika akademik diploma madalyonu sayesinde askere yedek subay olarak gitme fırsatı doğdu.

1975 Yılında Özkan Uğur Gruptan ayrıldı fakat grup yola devam etti ve kadrosuna Erkin Koray’ı kattı.

1976 yılında dünyaca ünlü bir plak firması ile anlaşmış , Barış Mancho ismiyle  Avrupa’ya açılacaktı. Bütün şarkıları İngilizce olarak tercüman edildi ve satışa sunuldu ancak beklenen ilgiyi görmediğinden bu proje istenilen başarıyı elde edememişti.

1980 yılında Nazan Şoray ile beste çıkardı.  Bu yılın Eylül ayı demek Barış Manço’nun müzikle 20 yılı devirdiği anlamına geliyordu. Japonya dahil bir çok ülkede konserler vermiş ve bu konserlerin hepsinin biletleri 1 gün çıkmadan tükenmiştir.

1988 yılında TV Programı yapmaya başlayan Barış Manço 7/den 77’e adlı programda 1998 yılına kadar sürecek zor bir işe imza attı.

31 Ocak 1999 yılında kalp krizi nedeniyle kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdi.

BARIŞ MANÇO’NUN ESERLERİ

1-) Kara Sevda

2-) Gülpembe

3-) Domates Biber Patlıcan

4-) Dağlar Dağlar

5-) Sarı Çizmeli Mehmet Ağa

6-) Ayı

7-)) Bugün Bayram

😎 Benden Ziyade

9-) İşte Deve İşte Hendek

10-) Nane Limon Kabuğu

BARIŞ MANÇO’NUN ALDIĞI ÖDÜLLER

1-) Türk Kültür Elçisi

2-) Türkiye Devlet Sanatçısı

3-) Uluslararası Kültür ve Barış Ödülü

4-) Onursal Hemşehri

5-) Çocuksal  Eğitimi Alanında Onursal Doktora

6-) Uluslararası Teknoloji Ödülü

7-) Belçika Krallığı 2. Leopold Şövalyesi Nişanı

😎 Onursal Oğul Ünvanı

9-) Yüksek Şeref Madalyası

10-) 3000’in üzerinde plaket ve ödül

Related Post

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir