Arif Damar Kimdir? Eserleri ve Biyografisi

Arif Damar

Gelibolu doğumlu Türk şairdir.

Arif Damar Kimdir?

1925 yılında dünyaya gelmiştir. Doğum yeri ise Gelibolu’dur. Bir süre memurluk yapmıştır. Bunun yanı sıra hayatı boyunca yazarlık ve şairlik yaptı. Yazdıkları ise farklı dergilerde yayımlanmıştır. Ayrıca kendi kitapevini açtı ama bir süre sonra kapatmak zorunda kaldı. Geçirdiği bir rahatsızlık sonucu ise yaşama 2010 senesinde veda etmiştir.

Arif Damar’ın Hayatı

İlkokul öğrenimini Çanakkale’de almıştır. Daha sonrasından ortaokul eğitimini ise İstanbul’da tamamladı. Lise eğitimine ise İstanbul Erkek Lisesi’nde devam etti. Fakat lise eğitimine devam ederken iki sene sonrasında eğitimini yarıda bıraktı. Şiir yazmaya başladığında ise ortaokul birinci sınıfa gidiyordu.  Hatta ilk şiirini ise daha 15 yaşındayken yazmıştı. Yeni İnsanlık adlı dergide ilk yazdığı şiir yayıma girmiştir. Derginin altına ise Harika Çocuk diye not düşülmüştü. Yazdığı bu şiir ise oldukça ilgi görmüştü ve o zamanın ünlü şairlerinden biri olan Hasan İzzettin Dinamo da onu görmek için okuduğu okula gitmişti.

1944 yılında ise Ankara’ya taşındı ve altı sene kadar burada yaşadı. O sıralarda Ant Dergisi’nde yayımladığı şiirler sayesinde adını duyurmayı başardı. 1944 ve 1947 yılları arasında ise Atatürk Orman Çiftliği’nde memur olarak çalıştı. Daha sonra askerliğini yapmak için Kayseri ve Sivas’a gitti. 1950 yılında ise İstanbul’a dönüş yaptı.  İstanbul’da bir süre kadar işportacı olarak çalıştı. Türkiye Komünist Partisi’nin öncülüğünde çıkmış olan derginin yönetimiyle ilgilendi. Bu derginin adı da Yeryüzü idi. 1951 senesinde yazıp yayımladığı şiiri yüzünden gizli örgüte üye olduğu ile suçlandı. Bu yüzden tutuklandı ve 2 sene cezaevinde yattı. Fakat bir süre sonra delil yetersizliğinden beraatına karar verildi. Cezaevi sorununu atlattıktan sonraki dönemlerde ise pek çok işlerde çalıştı.

Hatta bir süre boyunca takam isim kullandı ve gerçekçi anlayış tarzı altında şiirler yazdı. Bu zamanlarda şiirlerini ise tek bir kitap altında toplamaya karar verdi. Kitabı baskıya girdikten sonraki dönemde ise toplatıldı ama bundan da beraat etti.

İkinci Yeni şairleriyle birlikte imgesel ağırlıklı şiirler yazmıştır. Yeryüzü Kitabevi’ni kurdu ve yönetimini gerçekleştirdi. Fakat bu dönemlerde ise yayınevinde yasak kitap bulundurmaktan tekrar bir ceza aldı. Üç ay boyunca tutuklu olarak kaldı. Daha sonrasında ise kitapevini kapattı ve kendini evinde yazılara verdi sadece. Farklı takma aslar altında şiirler yazdı. Arif Damar, kalp yetmezliğinden ötürü kaldırıldığı hastanede 2010 yılında hayata veda etmiştir.

Arif Damar’ın Eserleri

Kitapları

 • Günden Güne
 • Kedi Aklı
 • Saat Sekizi Geç Vurdu
 • İstanbul Bulutu
 • Ölüm Yok ki
 • Ay Kar Toplamaz Ki
 • Alıcı Kuşu Kardeşliğin
 • Seslerin Ayak Sesleri
 • Yoksulduk Dünyayı Sevdik
 • Acı Ertelenirken
 • Ay Ayakta Değildi
 • Eski Yağmurları Dinliyordum

Arif Damar’ın Aldığı Ödüller

1958 yılında Cemal Süreya ile Yeditepe Şiir Ödülü kazanmıştır.

Related Post

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir