AKİF KURTULUŞ Eserleri ve Biyografisi

Akif Kurtuluş

1959 yılında 26 Ekim’de  Ankara’da doğan Akif Kurtuluş, babasının mesleği dolayısıyla çocukluk çağında Artvin, Ankara, Antalya ve Konya gibi birkaç şehir değiştirmek zorunda kalmıştır.1976 yılında liseyi bitirir, ardından Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesine girer. 1981 yılında Hukuk Fakültesini başarıyla bitirir. 1983 yılında serbest avukatlık yapmakla birlikte çeşitli dergilerde çalışmaya başlar. Edebiyat ve Eleştiri, Edebiyat Dostları gibi dergilerin kurucu üyelerinden biri olur. Özellikle üniversite yıllarında çeşitli spor dallarıyla ilgilenir.

AKİF KURTULUŞ Edebi Kişiliği

İlk şiiri “Yalan Şiirler” , Türkiye Yazıları Dergisi’nde yayımlansa da, daha sonra başka dergilerde de yazıları yayımlanmaya başlar. Üslubu, ideolojisi, kendini ifade etme ve muhalif olmaktan çekinmeyen tavırları nedeniyle çok çabuk ilgi görmeye başlar. Edebiyatta, çağında ideolojisine ters düşenlere karşı yerinde eleştiriler yapar. 1980’li yılların ses getiren şairlerinden olur.

Yazarken kendisini okur yerine koyar, okuruna uzaktan bakmaz aksine onlarla bütünleşir. Yaptığı söz oyunları, kinayeler ve ironilerle bazen okuyucunun zihnini zorladığı da olmuştur. Arif Kurtuluş hayata karşı aşırı duyarlı bir birey olarak, insani duyguları aşırı özümsemiş okuruna yoğun duygular yaşatmıştır. Özellikle 10 Ekim Ankara Garı olayından sonra ise, okuru neşelendiren şiirler ele alamamıştır. Son çıkardığı “Hayat, Saat Farkıyla” isimli şiir kitabındaki söylemleri aşırı ve sarsıcı olmuştur. 2005 yılında ise Behçet Necatigil Şiir Ödülü’ne layık görülmüştür.

AKİF KURTULUŞ Eserleri

Roman:

Ukde

Şiir:

Yalan Şiirler

Herkes Gitmiş

Kırgınlıklar Galası

Tören Provası

Derleme:

Harita Method Defteri

Deneme:

Romantik Korno

Araştırma İnceleme:

Politika ve Sanat

Related Post

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir