AHMET OKTAY Eserleri ve Biyografisi

Ahmet Oktay, 1933 yılında Ankara’da dünyaya gelmiştir. Gazetecilik alanında çalışmıştır. İlk eseri “Gerçek” dergisi tarafından 1949-1950 arasında yayımlandı. Kendisi toplumcu ve gerçekçi yaklaşımla 2.yenileri tercih etti. 6 tane farklı yerden ödül almayı başarmıştır.

AHMET OKTAY KİMDİR

Ahmet Oktay, tam adı Ahmet Oktay Börtecene olan fakat soyadını kullanmak istemeyen Ahmet Oktay, 1933 yılında Ankara’da dünyaya geldi. Edebi metinler yazmaya ortaokulda başladı. İlk eseri “Gerçek” dergisinde okuyuculara sunuldu. Öğrenimini yarıda bırakmak zorunda olup iş hayatına atıldı.

Ahmet Oktay, 1950 yılında Mavi Hareketi topluluğunda yer aldı ve yazdığı şiirler derginin göz bebeği oldu.

Trt’de farklı işleri yaptıktan sonra emekli edildi. 1993 yılına gazetede çalışmaya devam etti ancak oradan da ayrılarak kendini tamamen edebi eserler yazmaya adadı.

AHMET OKTAY HAYATI

Ahmet Oktay, 21 Ocak 1933 yılında Ankara’da gözünü dünyaya açmıştır. İlk şiirini henüz ortaokuldayken yazan Ahmet Oktay, liseyi bitiremeden çalışma hayatına atıldı.

1950’li yıllarda Mavi Hareketi topluluğunda yer edindi ve yazdığı edebi eserler okuyucuların dikkatini çekmekte etkin rol aldı. Dergide bir yazısında “Orhan Veli öncüllüğü eksik bir şairdir” olarak yazmıştır. 1961 yılında Parlamento muhabiri olarak ilk kez görev aldı. Bu onun ilk profesyonel muhabir tecrübesiydi. Çeşitli mecralarda ve TRT’de yıllardır muhabirlik olarak görev yaptıktan sonra 1962’de TRT’den emekli edildi. Bir süre daha gazetelerde yazı yazan Ahmet Oktay 1993 yılında bu işten de ayrılarak artık kendisinin daha rahat edebi eserlere ayıracak vaktinin olduğundan kendini işe vererek yazmaya devam etti.

Başlarda Ahmed Arif’in şiirlerinden özendiği söylense de 1960 yılından sonra toplumcu ve gerçekçi bir yaklaşımı benimseyen İkinci Yeni’yi benimsedi.

3 Mart 2016 tarihinde hayata gözlerini yumdu.

AHMET OKTAY ESERLERİ

1-) Söz Acıda Sınandı

2-) Az Kaldı Kışa

3-) Bir Sanrı İçin Gece Müziği

4-) Sürgün, Sürdürülen Bir Şarkının Tarihi

5-) Gölgeleri Kullanmak

AHMET OKTAY’IN ALDIĞI ÖDÜLLER

1-) Akdeniz Altın Portakal Şiir Ödülü

2-) Türkiye Yazarlar Birliği Yılın Şairi Ödülü

3-) Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Burhan Felek Hizmet Ödülü

4-) Yeditepe Şiir Armağanı

5-) Necatigil Şiir Armağanı

6-)Sedat Simavi Edebiyat Ödülü

Related Post

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir