AHMET MUHİP DIRANAS Eserleri ve Biyografisi

Ahmet Muhip Dıranas

Ahmet Muhip Dıranas, 1909 yılında dünyaya gözünü açmıştır. Kendisi şair ve yazardır. Şiirler dışında birçok Tiyatro oyunu, deneme ve makale üzerinde çok edebi eserleri vardır. İlk eseri “Bir Kadına” olarak yazılan edebi şiirdir.

AHMET MUHİP DIRANAS KİMDİR

Ahmet Muhip Dıranas, 1909 yılında Sinop’ta dünyaya gelmiştir. İlk okulu Sinop’ta, orta okul ve liseyi 1929 yılında Ankara Lisesi’nden mezun olmuştur. Bu lisede Hamdi Tanpınar onun öğretmeni oldu.

Liseyi bitirdikten sonra gazetelerde çalıştı. Ankara Hukuk Fakültesi’ne 2 yıllık bir süreçte okuduktan sonra Güzel Sanatlar Akademisi’nde kütüphane sorumlusu olarak işe başlamak için İstanbul’un yolunu tuttu. İstanbul Üniversitesi Edebiyat mezunu oldu . Çocuk Esirgeme Kurumu’nda ve farklı yerlerde çeşitli işler yaparak katkıda bulundu.

Anadolu Ajansı’nda üst düzey yerlere getirildi. Ahmet Muhip Dıranas Öz Şiir Anlayışı akımını ele almıştır. Kendinden gelen neslin az eserlerinin olmasına rağmen, uzun süreli bir etki bırakan şairdir.

AHMET MUHİP DIRANAS HAYATI

Ahmet Muhip Dıranas, 1909 yılında Sinop’un Salı köyünde hayata gözlerini açtı. İlkokulu Sinop’ta ancak ortaokul ve liseyi başkent olan Ankara’ya giderek Ankara Lisesi’nde okumaya başladı. Hamdi Tanpınar onun öğretmeni oldu.

Liseden mezun olduktan sonra Hakimiyet-i Milliye gazetesi olan yerde görev yapmaya başladı. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne iki yıllık bir süreç okuduktan sonra Güzel Sanatlar Akademisi kütüphane personeli olmak için İstanbul’a gitti. İstanbul Edebiyat Fakültesi’nde mezun oldu. Halk evlerinde ve Çocuk Esirgeme Kurumu gibi birçok kuruluşta çalışarak yardım etti. Anadolu Ajansı’nda üst düzey yetkiyle iş verildi.

1939 yılında Ankara’ya geri döndü ve Halkevlerini yönetti. Çocuk Esirgeme Kurumu Yayın Müdürü oldu. Politikaya atılarak çeşitli gazetelerde mecralar vermeye başladı ancak milletvekili olsa da yine seçilemedi.

21 Haziran 1980 yılında Ankara ilinde hayata veda etti.

AHMET MUHİP DIRANAS

1-) Yağma

2-) Fahriye Abla

3-) Yoldan Geçenler

4-) Kırık Saz

5-) Şiirler

Ahmet Muhip Dıranas’ın kazandığı ödül bulunmamaktadır.

Related Post

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir