Ahmet Erhan Kimdir? Eserleri ve Biyografisi

Ahmet Erhan

8 Şubat 1958 yılında Ankara’da dünyaya gelen yaklaşık 200 kadar şiiri bulunan Türk şair aynı zamanda da öğretmenlik yapmıştır. Cumhuriyet Dönemi yazarlarından olan Ahmet Erhan genellikle yazdığı şiirleriyle bilinir. Öykü yazarlığında da bulunmuştur.

Ahmet Erhan HAYATI

4 kız kardeşi bulunan Ahmet Erhan ailenin beşinci; yani sonuncu çocuğudur. Aslen Mersinli olan ailesi daha sonradan Ankara’ya yerleşmiştir. Babasının işleri dolayısıyla tekrar Ankara’ya dönmüş olan Ahmet Erhan gene Ankara’da Okmeydanı’nda vefat edecektir. Türkiye de birçok yerde bulunan Ahmet Erhan’ın çocukluğu ve gençliği Adana ve Mersin civarında geçmiştir. Daha sonradan da zaten Adana Demirspor’da futbol oynayan şair oynadığı spor sebebiyle ağır bir sakatlanma geçirmiştir. Geçirdiği ağır sakatlanma sonucunda bu sefer edebiyata yönelen şair uzun dönem boyunca şiirler yazmıştır. Uzunca seneler Türkçe öğretmenliği de yapmış olan yazar Gazi Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümü mezunudur. Edebiyat öğretmenliği de yapmış olan şair şiir tutkusunu asla yitirmemiş olsa gerek sayısı oldukça fazla miktarda olan şiirler yazmıştır.

4 Ağustos 2013 yılında Ankara’da vefat etmiştir. Gırtlak kanseri sonucu vefat eden Ahmet Erhan 55 yaşında bir süredir de tedavi gördüğü ve tedavinin en sonunda da sonuçsuz kaldığı dolayısıyla sevenlerinden ayrılmıştır.1980’li yılların Ahmet Erhan’da yarattığı tahribatı yazdığı dizelerde hissetmek oldukça mümkün duruyor çünkü otoritelerin yasallaşması ve bu otoritelerin halk üzerinde gittikçe artan bir baskı yaratması onu oldukça rahatsız etmişti.

Ahmet Erhan ESERLERİ

Şairler ve birçok yazar ondan her ne kadar övgüyle bahsetse de kitaplarına çok kez yayımlamış olsa da yeniden basmadığı için sevenleri kitaplarına çoğu kez ulaşamamıştır. Birçok şiir yazan şair genellikle 78 kuşağının sesi olmuştur imgesel öğelerle metaforlara oldukça sık yer vermiştir. Daha doğrusu döneminin siyasi çatışmaları arasında şiirlerini provokatörce yazmamıştır. Daha çok fikirlerini şiirselliği de elden bırakmadan kaleme dökmüş, ama gene de insanlara ulaşmasını sağlamak için yazmıştır. Alacakaranlıktaki Ülke adlı şiirinde kullandığı imgeler doğrudan doğruya 80’lerin Türkiyesi’ndeki darbe gerçeğine götürüyor insanları. Tüm dünyada da sosyalist etkinin kırılmasıyla ve otoritelerin iktidarlaşmaya başlamasıyla artık 12 Eylül döneminin Türkiye de de insanları yorması Ahmet Erhanı oldukça derinden etkilemiştir.

İstanbul-Ankara Karatreni adlı bir kitap yazmıştır ve bu kitapta 2001 senesinde İstanbul’a taşınıp yerleştiğinden de bahseder. Her ne kadar buraya yerleşse de bu sefer kimi dizelerinde Ankara özlemi çektiğini görürüz. Gençlikle alakalı şiirler ve yazılar yazan yazar özgün bir anlatım tarzına sahiptir. Sanatçının birçok şiirindeki mısralar önemli sanatçıların şarkılarında söylendi. Mesela Ahmet Kaya’nın meşhur Dardayım adlı parçasında. Dönemimizin gene popüler şarkıcılarında Teoman  da Ahmet Erhan’ın Oğul adlı şiirine yorumunu katarak bestelemiştir. Ölümünün ardından birçok roman yazarı da Ahmet Erhan hakkında iyi temennilerde ve övgülerde bulundu. Onu tanıyan ve şiirlerine hakim; öykülerini okuyan okuduklarını, hafızalarında tutmuş; bir fotoğraf gibi saklamış yazar arkadaşları, ona 78 döneminin başlı başına kendisinin bir fotoğrafında görülebileceğini söylemişlerdir. Kelime daracığı geniş olan şair şiirlerinde hemen hemen her kelimeyi kullanır. Kelime zenginliğinin yanında konu zenginliği de oldukça geniştir. Militan dergisinde yazılar ve şiirler de yazmıştır. Bu dergi Ataol Behramoğlu önderliğinde yürütülen bir dergiydi.

Ahmet Erhan ALMIŞ OLDUĞU ÖDÜLLER

Yazmış olduğu şiirleriyle pek çok ödüle layık görülen yazarın en çok ödül aldığı seneler 2005-2008 yıllarıdır. Aldığı ödüller dışında bir de yaşamı ve tüm eserleriyle ilgili de bir ödül almıştır. Bu sayede 2005 senesinde Dionysos Şiir Ödülleri’ne layık bulunmuştur.

Alacakaranlıktaki Ülke (1981) – Behçet Necatigil Şiir Ödülü

Deniz, Unutma Adını! (1992) – Yunus Nadi Armağanı

Çağdaş Yenilgiler Ansiklopedisi (1997) – Cemal Süreya Şiir Ödülü, Halil Kocagöz Şiir Ödülü

Şehirde Bir Yılkı Atı (2005) – Behçet Aysan Şiir Ödülü

Sahibinden Satılık (2008) – Melih Cevdet Anday Şiir Ödülü

Related Post

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir